Naga MarketsLogo PZU na budynkuMiniony tydzień na wykresie PZU zakończył się bardzo obiecująco. Znany ubezpieczyciel i jedna z największych instytucji finansowych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej na piątkowym zamknięciu wyceniany był po 41,71 złotych za akcję. Bliska odległość ceny zamknięcia od ceny maksymalnej na świecy tygodniowej PZU kontrastowała jednak z niższym wolumenem. Poniedziałek wskazuje jednak na możliwe problemy byków na wykresie spółki. 


Atak na poziomy bliskie 42 złotych w trakcie dzisiejszej sesji szybko został odparty przez sprzedających, którzy doprowadzili ostatecznie do zakończenia poniedziałkowego handlu w rejonie piątkowego zamknięcia. Dzisiejsza świeca przyjmuje więc formę byczego pinbara. Byczego wyłącznie z nazwy, bo choć cena utrzymała się powyżej poziomu otwarcia, to wydźwięk poniedziałkowej świecy pozostaje jednoznacznie niedźwiedzi.

PZU z problemami

Poruszone w śródtytule problemy odnoszą się nie tylko do aktualnego price action na wykresie PZU, ale i wolumenu. Ten od ośmiu dni pozostaje poniżej średniej z ostatnich 20 sesji, co w połączeniu z postępującymi wzrostami może alarmować.

Ostatnia sesja w trakcie której odnotowano zauważalny skok wolumenu połączony ze skokiem zmienności to 3 kwietnia. Już wówczas mogliśmy podejrzewać, że wzrosty te są ostatnim tchnieniem byków. Test średniej 200 SMA (kolor niebieski) połączony z wspomnianym kończącym wolumenem doprowadził do korekty. Ta, co prawda po trzech dniach dobiegła końca, a cena od tamtego czasu utworzyła nowy szczyt ale ponownie znaleźliśmy się w ciekawym technicznie miejscu.

28 marca średnia 50 SMA (kolor zielony) przekroczyła od dołu średnią 100 SMA (kolor czerwony) co przez wielu może zostać uznane jako wyraźny sygnał sprzedaży. Obecnie, średnia 50 SMA niebezpiecznie zbliża się ku średniej 200 SMA grożąc pojawieniem się na wykresie formacji Krzyża Śmierci. Dodatkowo, powagę sytuacji podkreśla kształt dzisiejszej świecy oraz fakt nieco wyższego wolumenu niż w przypadku świecy piątkowej, gdzie wymowa price action była całkowicie przeciwna do obecnej sytuacji.

PZU, wykres dzienny
PZU, wykres dzienny. Iźródło: TradingView

Niedźwiedzi sentyment uzupełnia mocno wykupiony oscylator stochastyczny (tak wysoko na wykresie wskaźnika nie byliśmy od 19 grudnia 2018 roku) oraz górne ograniczenie kanału spadkowego w jakim od marca porusza się PZU.

Strategia inwestycyjna: krótkie pozycje

Sytuacja techniczna na PZU jest mało przejrzysta, bowiem z różnych perspektyw płyną sprzeczne ze sobą wnioski. Rolą inwestora jest dostosowanie swojej perspektywy czasowej do sygnałów płynących z rynku. Obecnie dostrzegam słabość byków na PZU, którą będę próbował wykorzystać za pomocą certyfikatu Turbo Short. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że spółka pozostaje w wyraźnej konsolidacji w formie trójkąta, której dolne ograniczenie całkiem niedawno zostało przetestowane. Rozpatrując możliwość wejścia w krótkie pozycje powinniśmy mieć na uwadze fakt, że propozycja ta przeznaczona jest dla inwestorów o krótkim horyzoncie czasowym inwestycji.

Inwestorzy o wysokiej awersji do ryzyka zaczekają na wybicie ostatniego lokalnego dołka i powrót ceny poniżej poziomu 40 złotych za akcję. Wówczas udany test równego poziomu oporu powinien być odpowiednim sygnałem sprzedażowym. W razie negacji wniosków płynących z analizy i wybicia ostatnich lokalnych szczytów (rejon 42 złotych) inwestorzy powinni poszukiwać lokalnych dołków w celu podłączenia się pod nowy trend niższego rzędu jaki rozpoczynałby się wówczas na przełomie marca i kwietnia od testu dolnego ograniczenia formacji trójkąta.

PZU, wykres tygodniowy
PZU, wykres tygodniowy. |źródło: TradingView

Inwestorzy o umiarkowanym i agresywnym podejściu do ryzyka powinni poczekać na zamknięcie się ceny poniżej średniej 200 SMA. Wówczas pierwszym poziomem docelowym dla spadków będą okolice równych 40 PLN. Gdyby niedźwiedzi sentyment się utrzymywał i doprowadził do wybicia dołem formacji trójkąta, wówczas poziomem docelowym powinna stać się średnia 200 SMA na wykresie tygodniowym (obecnie 38,85 PLN).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here