Naga MarketsKurs PLN: dlaczego polska waluta traci zamiast zyskiwać?W Polsce GUS potwierdził październikową inflację na poziomie 6,8 proc. w ujęciu rocznym. Co istotne, podbicie dynamiki wzrostu cen nie wynikało wyłącznie ze wzrostu żywności oraz energii, ale także z komponentu bazowego, za który odpowiada popyt krajowy. Z opublikowanych dzisiaj danych można szacować wzrost inflacji bazowej w okolicę 4,5 proc. Dane te wpisują się w rozpoczęty w kraju cykl zacieśniania polityki pieniężnej, którego kolejny akt ujrzymy prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Kurs PLN słabnie, a inflacja wciąż rośnie w siłę

W tym środowisku ciekawe jest zachowania polskiej waluty. Długi weekend przyniósł ewidentne osłabienie złotego, do czego potencjalnie mogły przyczynić się ostatnie dane inflacyjne z USA. Wyższa inflacja za oceanem wskazuje na szybszą normalizację polityki pieniężnej tamże. Pomimo rosnącego na korzyść złotego dysparytetu stóp procentowych oraz, że rynek wycenia stopy procentowe na poziomie powyżej 3%w przyszłym roku, w dalszym ciągu widzimy osłabienia rodzimej waluty.Można przypuszczać, że elementem ciążącym jest tutaj wątek polityczny, mianowicie spór z Brukselą dotyczący środków w ramach Funduszu Odbudowy. Brak uruchomienia tychże środków zwiększa prawdopodobieństwo konieczności emisji długu w walucie, tak jak miało to miejsce na Węgrzech.

Co więcej, dalsza deprecjacja złotego może również oddziaływać w kierunku wyższej inflacji za sprawą rosnących cen importowych. Zatem, zażegnanie sporu z Brukselą wydaje się obecnie krytycznym zadaniem nie tylko z czysto politycznego punktu widzenia, ale również jako istotny element dla perspektywy kształtowania się cen w polskiej gospodarce. Zrzucenie z wokandy tego ryzyka mogłoby stanowić argument za aprecjacją złotego.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here