pallad
pallad

Kurs palladu w ostatnim czasie mocno traci – w tym momencie mówi się nawet o 11 procentowej przecenie metalu szlachetnego. Spadki tego rozmiaru ostatnio widoczne były przed trzema laty, kiedy to metal tracił 12 procent. Obecne odbicie ceny jest jednak równie newralgiczne co spadek cen metalu – a projekcje analityków Saxo oraz Citigroup są zgodne co do tego, że odbicie może być długotrwałe. 


Od dłuższego czasu na palladzie nie widać było chęci występowania głębszych ruchów korekcyjnych – co równoznaczne jest z faktem, że ryzyko spadków było coraz to większe. To, że metal rósł niestrudzenie ponad rok czasu jest wynikiem dużego zapotrzebowania na metal – jednak ostatni ruch wywołany zmniejszonym popytem stanowczo ochłodził popyt na zakup kontraktów terminowych na metal.

W tym momencie widoczny spadek jest największym spadkiem od 2016 roku, spowodowany głównie faktem, iż inwestorzy zaczęli się koncentrować na popycie w obliczu obaw związanych ze spowolnieniem globalnego wzrostu oraz po tym, jak dyrektor generalny firmy wydobywczej, Mark Cutifani powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że rynek znajduje się w dużej bańce. To wystarczyło, aby spadki osiągnęły największych poziomów od trzech lat.

Metal używany m.in w produkcji katalizatorów samochodowych do ograniczenia emisji odbił chwilowo od ceny 1335 dolarów, docierając do strefy 1385 dolarów.

WYLKRES PALLAD D1 28.03.2019
PALLAD D1 28.03.2019

Jednak mimo wyraźnego spadku analitycy ankietowani przez Bloomberga w zeszłym tygodniu twierdzą, że metal odzyska swoją cenę. Analitycy uwzględniają w swoich prognozach, że obecny spadek wiąże się z obawami na temat podaży a nie rzeczywistymi warunkami na runku co oznacza, że odbicie powinno być formalnością – ponieważ faktycznie na rynku nie ma podstaw aby mówić w tym momencie o realnym problemie.

Analitycy uważają, że ceny palladu zaczną odbijać już niebawem, a do do końca roku ustabilizować się powinny w przedziale 1400 – 1500 dolarów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here