Naga MarketsLogo PKN OrlenKurs PKN Orlen w trakcie dwóch pierwszych sesji tego tygodnia przejawia wyraźne problemy z pokonaniem bariery podaży w rejonie 97 złotych za akcję. Nie ma zresztą czemu się dziwić – choć prognozy dotyczące rynków wschodzących (w tym rynku polskiego) pozostają optymistyczne, to jednak aktualna sytuacja na wykresie WIG20 nie zachęca do zakupów. Benchmarkowy indeks warszawskiego parkietu konsoliduje, a jeden z głównych jego komponentów najwyraźniej przymierza się do korekty ostatnich wzrostów. 


Posiadający blisko 12,8% udziału w składzie warszawskiego indeksu dwudziestu największych spółek PKN Orlen nie może zaliczyć minionego półrocza do przesadnie udanego okresu. Spółka, która, jeśli Komisja Europejska nie wyrazi sprzeciwu, połączy się z Grupą Lotos traci w tym momencie 7,56% od początku tego roku. A było gorzej. W maju PKN notowało tegoroczne minima w rejonie 86,30 PLN za akcję. Wówczas płocki koncern naftowy tracił 17,7%. Do historycznych maksimów powyżej 134 złotych zatem daleko, a wiele wskazuje, że będzie jeszcze dalej.

Wykres tygodniowy PKN Orlen
Wykres tygodniowy PKN Orlen | źródło: TradingView

Kurs PKN odrzuca opór

Obecnie kurs PKN Orlen znajduje się poniżej wszystkich trzech, głównych średnich ruchomych. W marcu średnia 50 SMA (kolor zielony) przecięła od góry średnią 100 SMA (kolor czerwony), a od czerwca obie pozostają poniżej długoterminowej średniej 200 SMA (kolor niebieski). Już samo ułożenie średnich wyraźnie pokazuje, że kontrolę nad wykresem sprawują niedźwiedzie.

Lipcowy test średniej 100 SMA już raz doprowadził do wyraźnej przeceny spółki. Obecnie, sytuacja ta się powtarza przy czym wolumen uzyskiwany z sesji na sesję maleje, co może być sygnałem tego, że kupujących PKN Orlen jest coraz mniej. Okolice poziomu 97 złotych za akcję były w tym roku kluczowe, a po majowym wybiciu znajdującego się tam wsparcia, są potencjalnym miejscem zwrotu kursu.

Wykres dzienny PKN Orlen
Wykres dzienny PKN Orlen | źródło: TradingView

Rozkład średnich, wolumen i budowa świec z ostatnich sesji, a także niedźwiedzia dywergencja jaka pojawiła się pomiędzy wykresem ceny a oscylatora stochastycznego sugerują, że kurs PKN Orlen w najbliższych dniach może zacząć kierować się na południe.

Strategie inwestycyjne

Inwestorzy o wysokiej awersji do ryzyka powinni zaczekać na spadki, które doprowadzą do wybicia poziomu ostatniego potwierdzonego dołka. Wówczas po korekcie spadkowego impulsu powinni oni dołączyć do trendu wykorzystując certyfikaty Turbo Short 113,2, które zapewniają atrakcyjną dźwignię finansową przy jednocześnie odległym poziomie bariery.

O PKN Orlen mówiłem również na antenie Comparic24.tv, gdzie razem z Maksymilianem Bączkowskim dzieliłem się swoimi spostrzeżeniami na temat wybranych aktywów:

Inwestorzy o średniej i niskiej awersji do ryzyka powinni zaczekać na potwierdzone wybicie minimum poniedziałkowej świecy (świecy matki formacji inside bar) po którym wejdą oni w rynek wykorzystując certyfikaty Turbo Short 113,2.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here