Naga MarketsKurs PGE urósł wczoraj o imponujące 4,5%Pierwsza sesja giełdowa 2021r. na GPW przyniosła wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,25%. mWIG40 zyskał 2,58% podczas gdy sWIG80 podbił o 2,52%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,25 mld PLN z czego 943 mln przypadły na WIG20.

Kurs PGE w górę, zniżki w sektorze odzieżowym

Jeszcze przed startem sesji dało się odczuć optymizm wśród inwestorów. Indeksy w Azji rosły (głównie w Chinach) a futures na europejskie parkiety sugerowały możliwy test ATH na DAX’ie. Taki scenariusz miał rzeczywiście miejsce. Wsparciem były dobre wskazania przemysłowych indeksów PMI dla Europy oraz trwające operacje masowych szczepień. Optymizm wyraźnie jednak przygasł po rozpoczęciu handlu na rynku kasowym w USA. Po teście historycznych maksimów SPX szybko „zanurkował” pod kreskę na bazie zamieszania z wyborami do Senatu w stanie Georgia. W konsekwencji również parkiety w Europie zakończyły handel bliżej punktów odniesienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Lokalnie historią końca 2020r. była, bez wątpienia, przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i przejęcie przez Pekao S.A. Inwestorzy mogli zareagować na te informacje dopiero dzisiaj. Akcje Idei zostały wykluczone z obrotu, a Getin Holding skończył sesję ponad 10% spadkiem (GTN -10,8%, GNB -11,5%). Walory PEO nie notowały istotniejszych zmian, kończąc handel na 0,65% zwyżce. Sam WIG-Banki podbił wczoraj 1,22% wpisując się w retorykę o pozytywnej reakcji sektora (na zdjęcie części ryzyka dot. składek na BFG). Mocno, w ramach WIG20, prezentował się sektor energetyczny (TPE +8,82% i PGE+4,5% ). Na drugiej stronie tabeli widniały zniżki sektora odzieżowego (-2,8% CCC oraz -2,23% LPP) podsycane spekulacjami dot. dalszych lockdownów w Europie. Ciekawie było również na mniejszych spółkach, gdzie początek handlu mijał pod znakiem niższej płynności w arkuszach co wspierało pozytywny start handlu. Dwucyfrowe wzrosty obserwowaliśmy m.in. na przedstawicielach sektora gamingowego oraz OZE.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 pozostawał wczoraj w ramach zmienności z ostatniej sesji 2020r. Na rynkach zachodnich widoczna jest jednak negatywna reakcja na SPX, co rzutuje m.in. na MSCI EM.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here