Naga MarketsKurs NZD/USD powrócił ponad poziom 0,6922. Środa będzie ważnym dniem dla RBNZMolnupiravir – nowy, eksperymentalny lek na COVID, który zmniejsza ryzyko ciężkiej hospitalizacji i zgonu o 50 proc. nie wywołał większego poruszenia na rynkach. To nie to, co obserwowaliśmy w listopadzie 2020 r., kiedy to firma Pfizer wspólnie z Biontech poinformowała o opracowaniu szczepionki na koronawirusa, co zmieniło bieg pandemii.

Kurs NZD/USD może wkrótce testować okolice spadkowej linii trendu przy 0,7010

Czwarta fala (poza Azją i Oceanią) nie wywołała większych emocji – USA i kraje zachodnie nie zdecydowały się na przywrócenie restrykcji, jakie obserwowaliśmy kilkanaście miesięcy wcześniej. I dlatego wątek COVID ma coraz mniejsze znaczenie dla rynków, nawet, jeżeli koronawirus stanie się chorobą endemiczną. Większy problem to teraz czynniki mogące doprowadzić do globalnej stagflacji, czyli kryzys energetyczny mogący spotęgować efekt „wąskich gardeł” w Azji, oraz presja inflacyjna, która może wymknąć się decydentom spod kontroli.Do tego już w zasadzie zaczyna dołączać kryzys zadłużeniowy i nie chodzi tu o skalę długu, jaki mają do spłacenia USA (co słusznie zauważają republikanie), ale to, że przy rosnących rynkowych stopach procentowych może to oznaczać wzrost kosztów jego obsługi, co nie będzie takie proste dla tych, którzy do tej pory nie rozwiązali strukturalnych problemów. Uwagę może przykuwać zwłaszcza dług korporacyjny, jeżeli w ciągu najbliższych tygodni Chińczycy nie uporają się samodzielnie z problemem Evergrande.

Środa będzie ważnym dniem dla RBNZ. Rynki spodziewają się, że tym razem bank centralny nie zaskoczy (jak w sierpniu) i podniesie stopy procentowe o 25 p.b. sygnalizując jednocześnie początek dłuższego cyklu. Zaskoczeniem byłby ruch o 50 p.b., gdyż pokazywałby, że decydenci widzą duże zagrożenie w postaci inflacji już teraz. Za pozytyw należy uznać doniesienia o luzowaniu pandemicznych restrykcji przez władze, choć trudno ocenić na ile przełożą się one na wzrost gospodarczy w IV kwartale.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Technicznie dobrą informacją dla kiwi jest powrót jeszcze w piątek ponad poziom 0,6922, który był wcześniej naruszony. Jeżeli dzisiaj uda się wyjść ponad kolejny opór przy 0,6970, to będzie to sygnał do testowania okolic spadkowej linii trendu przy 0,7010. Dzienny oscylator RSI9 nie wyklucza, że może ona zostać złamana.

Ten tydzień to ważny czas dla walut Antypodów ze względu okres posiedzeń banków centralnych. O ile w przypadku RBNZ sprawa wydaje się być prosta – podwyżka o 25 p.b. sygnalizująca jednocześnie początek cyklu, o tyle z RBA tak łatwo nie jest. Rynek chce traktować AUD i NZD podobnie, choć decydenci w obu bankach centralnych mają nieco inne spojrzenie na perspektywy polityki monetarnej.

W przypadku RBA miesiąc temu zapadła decyzja, że tempo taperingu będzie wolniejsze od zakładanego wcześniej, a później prezes Lowe wyraził zdziwienie tym, że rynek próbuje dyskontować podwyżkę stóp procentowych przed 2024 r. Co przyniesie jutrzejsze posiedzenie? Czy w kontekście globalnych niepokojów związanych z inflacją, a raczej stagflacją (niższy wzrost gospodarczy, ale przy wyższej inflacji) coś się zmieni w retoryce RBA? Raczej nie jest ku temu czas, chociaż nie można tego wykluczyć w końcu roku.

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Tym samym perspektywa odbicia AUDUSD może być trudna, chociaż dzienne wskaźniki nie wyglądają źle. Jeżeli AUD miałby być w kolejnych dniach silniejszy, to raczej za sprawą dalszych oczekiwań, co do korzystnego dla Australii rozwoju wypadków na rynkach surowców.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: comarch akcje wykres | gpw cd projekt | lpp gpw | allegro akcje opinie | ten square games akcje kupno | wartość złotówki | dow jones kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here