Naga MarketsKurs NZD/USD pod lupą inwestorów. W Australii stopy bez zmianGłówne banki centralne świata zbliżają się do momentu, w którym oczekuje się podjęcia decyzji dotyczących zacieśniania polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych. Pierwszy krok w stronę cyklu podwyżek może wykonać Nowa Zelandia. Australia nie zdecydowała się na taki ruch.

Kurs NZD/USD w centrum zainteresowania. W Australii stopy nie drgną przed rokiem 2024?

Bank Rezerw Australii zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. podczas sierpniowego posiedzenia. Utrzymał również program kontroli krzywej dochodowości na poziomie 10 punktów bazowych do zapadalności obligacji z kwietnia 2024 r. i będzie kontynuował program skupu obligacji w wysokości 5 mld dolarów tygodniowo do początku września, a następnie 4 mld dolarów tygodniowo co najmniej do połowy listopada.Wg przedstawicieli australijskiego banku ostatnia fala COVID-19 przerywa ożywienie gospodarcze, PKB Australii może spaść w III kwartale. Perspektywy gospodarcze na najbliższe miesiące są niepewne i zależą od sytuacji zdrowotnej oraz środków ograniczających rozprzestrzenianie się choroby. Bank zakłada, że gospodarka wzrośnie o 4 proc. w 2022 r. i o ok. 2-1,2 proc. w 2023 r. Padło także powtórzenie deklaracji, że bank nie podniesie stopy procentowej dopóty, dopóki inflacja nie znajdzie się w przedziale 2-3 proc., a warunek ten nie zostanie spełniony przed 2024 r.

Spodziewany ruch Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii niepewności wobec jutrzejszej decyzji dodaje fakt, że wykryto właśnie w kraju nowy przypadek Covid-19 i wprowadzono w związku z tym trzydniowy lockdown. To dziś może negatywnie wpływać na dolara nowozelandzkiego (NZD), który w relacji do dolara amerykańskiego spadł do poziomu bliskiego 0,6900, a więc najniższego od dwóch tygodni. Mimo to wciąż oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopy podczas środowego posiedzenia, biorąc pod uwagę obawy o przegrzewającą się gospodarkę i galopujące ceny na rynku nieruchomości.

Zdaniem TD Securities Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopę procentową o 25 pkt bazowych, ale lokalny pozytywny przypadek Covid-19 stawia pod znakiem zapytania projekcję OCR i inne prognozy. Jest zbyt wcześnie, aby podejmować decyzje, ale jest mało prawdopodobne, aby ten przypadek był odosobniony, więc perspektywa kolejnych przypadków będzie rosła, wynika z notki TD Securities cytowanej przez agencję Bloomberg. Oczekuje się dodatkowo, że RBNZ podkreśli, że wyniki zdrowotne będą stanowiły główne źródło niepewności dla perspektyw gospodarczych. Podczas gdy niskie tempo szczepień będzie prawdopodobnie oznaczać, że oczekiwania dotyczące przyszłych podwyżek stóp zostaną ograniczone.

Na rynku opcji walutowych traderzy wyceniają, że z 72-procentowym prawdopodobieństwem kurs NZD/USD w tygodniu może znaleźć się w zakresie 0,6837-0,7057.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here