Naga MarketsKurs NZD/USD nie reaguje nazbyt emocjonalnie na odczyt CPIWczoraj zwracałem uwagę, że nawet gdyby Jerome Powell zaczął optować za pewnymi zmianami w polityce monetarnej, to Kongres nie jest dobrym miejscem, aby to zapowiadać. Stąd też podtrzymanie “gołębiego” schematu nie było zaskoczeniem, ale i też nie może być mocnym argumentem za tezą, że FED rzeczywiście będzie nadal czekał i jesień nie przyniesienie dyskusji nt. taperingu.

NZD/USD staje się jedną z najciekawszych walut do rozegrania w grupie G-10 w najbliższych miesiącach

Pokazują to chociażby słowa Charlesa Evansa, który pośrednio zgadza się z Powellem, co do sytuacji na rynku pracy, ale dodaje też, że z decyzjami o zmianie skali QE nie można czekać do czasu pełnej poprawy. Wreszcie wydaje się też, że Rezerwa Federalna powinna zawczasu przygotowywać rynki na zmiany tak, aby dać im czas na dostosowanie się do nowych warunków.Dzisiaj poznamy jeszcze dane nt. czerwcowej sprzedaży detalicznej, a także wysłuchamy opinii Johna Williamsa z FED. Przyszły tydzień prezentuje się dość ubogo, jeżeli chodzi o kalendarz dla USA. Tyle, że rynek może pozostać w fazie domysłów, co do potencjalnego przekazu po posiedzeniu FED 28 lipca. To może podtrzymywać notowania dolara na wysokich poziomach, chociaż rzeczywiście bez nowego, świeżego paliwa podtrzymanie zwyżki amerykańskiej waluty w sierpniu może być trudne.

Dane nt. kwartalnej inflacji CPI są mocnym zaskoczeniem, ale i też pośrednio potwierdzają prognozy lokalnych banków komercyjnych z Nowej Zelandii, które wzywały decydentów do rozważenia podwyżki stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu RBNZ zapowiedział odejście od programu skupu aktywów, ale przedstawił mocnych przesłanek za zmianami na stopach. Kluczowe mogą okazać się komentarze oficjeli, które dadzą odpowiedź na pytanie – czy RBNZ traktuje wyskok inflacji CPI powyżej ograniczenia celu na poziomie 3,0 proc. jako tymczasowy – czy też nie. Od tego będzie zależeć to, czy rzeczywiście należy zacząć wyceniać serię podwyżek stóp w Nowej Zelandii już najbliższego posiedzenia w sierpniu. I jak na tym tle podejść do problemów z Delta-Covid i potencjalnych obostrzeń, które mogą być w najbliższych tygodniach przywracane?

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Kurs NZDUSD nie reaguje nazbyt emocjonalnie na odczyt CPI – opór z tego tygodnia przy 0,7042 nie został przetestowany. Niemniej, jeżeli weekend przyniesie “jastrzębie” komentarze od oficjeli z RBNZ, to trzeba będzie odejść od koncepcji spadkowej na NZDUSD na rzecz wzrostów, które być może dopiero się rozpoczynają. Przy koncepcji wyceny aż trzech podwyżek stóp jeszcze w tym roku, automatycznie NZD staje się jedną z najciekawszych walut do rozegrania w grupie G-10 w najbliższych miesiącach.

Kurs EUR/USD – próba obrony 1,18

Ostatnie cofnięcie EURUSD nie doprowadziło do wyraźnego naruszenia okolic wsparcia przy 1,18 (1,1796). Rynek w piątek jest nieco ospały. Wspólnej walucie nie pomaga “gołębie” nastawienie EBC – w przyszłym tygodniu mamy posiedzenie banku centralnego (22.07), gdzie ma zostać przyjęte nowe podejście do inflacji, oraz zakomunikowane mogą zostać nowe założenia forward guidance, mające potwierdzić utrzymanie luźnej polityki także w przyszłym roku. Z kolei wokół dolara mamy cały czas wątek potencjalnej dyskusji nt. taperingu, jaka może mieć miejsce we wrześniu. Wprawdzie Jerome Powell przemawiając przed Kongresem stwierdził, że może być na to za wcześnie, to jednak pojawiają się głosy w FED, że należałoby się nad tym poważnie zastanowić.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Technicznie EURUSD zaczyna wchodzić w konsolidację, która od dołu ograniczana będzie przez wsparcie przy 1,1771. Dopiero jego złamanie da impuls do zejścia w okolice marcowego dołka przy 1,17.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania azoty | notowania 11bit | akcje bitcoin | stop loss | bankomat blik | dax notowania | kursy walut online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here