Naga Markets

Kurs NZD/USD czeka na decyzję RBNZ. Na jakie rynki zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu? Zmienność na rynkach finansowych w tym tygodniu była naprawdę imponująca. Masowa wyprzedaż na Wall Street przypomniała inwestorom o niepewnych perspektywach gospodarczych. Nachodzący tydzień będzie w większym stopniu poświęcony bankom centralnym, ze względu na publikację minutek FOMC z poprzedniego posiedzenia i oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych o 50 pb przez RBNZ. Oprócz tego inwestorzy będą oczekiwać na publikację wstępnych wskaźników PMI za maj. W przyszłym tygodniu warto obserwować DE30, GOLD i NZDUSD.

Indeks DE30

W tym tygodniu handel na europejskich giełdach był bardzo zmienny. Indeksy na Starym Kontynencie zyskiwały na początku poprzedniego tygodnia, ale później nastąpiła silna wyprzedaż. Inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się o perspektywy gospodarcze, w szczególności w obliczu dalej rosnącej inflacji oraz niepewności dotyczącej wojny w Ukrainie. Aktualne informacje na temat nastrojów w gospodarce zostaną przedstawione we wtorek wraz z publikacją wstępnych wskaźników PMI za maj. Najmocniej śledzone będą dane z Francji i Niemiec, a te zostaną opublikowane odpowiednio o godz. 9:15 i 9:30. Trudno ocenić, jaka może być reakcja na te publikacje, choć w tym momencie oczekiwania rynkowe wskazują na niewielkie spadki obu wskaźników dla obu gospodarek.Notowania złota

Minutes FOMC z majowego posiedzenia zostanie opublikowane w środę o godz. 20:00 czasu polskiego. Jak zawsze wydarzenie to będzie uważnie obserwowane przez uczestników rynku, zwłaszcza że będzie dotyczyło to posiedzenia, na którym podniesiono stopy o 50 pb oraz ogłoszono rozpoczęcie programu redukcji bilansu aktywów. Protokół z tego spotkania może dostarczyć nieco więcej szczegółów na temat ewentualnych przyszłych planów przyspieszenia normalizacji polityki monetarnej. Jednak w kontekście szybko zmieniającego się krajobrazu gospodarczego, to wystąpienia członków Fed mogą dać lepsze zrozumienie perspektyw dla przyszłej polityki Rezerwy Federalnej. Ostatnia decyzja Fed doprowadziła do odbicia cen złota oraz EURUSD, ale był to jedynie krótkotrwały ruch, po których nastąpił szereg wyprzedaży na indeksach.

Kurs NZD/USD

Bank Rezerw Nowej Zelandii ma ogłosić swoją kolejną decyzję w sprawie polityki monetarnej w środę o 4:00 nad ranem czasu polskiego. Oczekuje się, że RBNZ nie tylko dokona piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, ale również drugiej z rzędu podwyżki o 50 punktów bazowych. Spowodowałoby to wzrost stopy kasowej do 2,00% – najwyższego poziomu od połowy 2019 roku. Jednak podwyżka ta jest już w dużej mierze wyceniona i potrzebne byłyby jastrzębie wskazówki, aby zapewnić więcej paliwa dla odbicia NZDUSD. Rynek wycenia stopę kasową na poziomie 3,25% do końca roku, ale nie oznacza to, że RBNZ również podziela ten pogląd.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here