Naga MarketsKurs miedzi oraz euro (EUR/USD) zyskują. Nasdaq kończy sesję na plusie pomimo korektyWczorajsza sesja na warszawskim parkiecie dostarczyła inwestorom znacznej porcji emocji. O ile notowania z poprzednich dni cechowały się „wakacyjną” zmiennością, to wczoraj obserwowaliśmy znacznie większe ruchy na krajowych indeksach, a także wyraźnie wyższe obroty, które na szerokim rynku przekroczyły 1,6 mld zł.

Inwestorzy z większym apetytem na ryzyko

Pierwsza połowa dnia stała pod znakiem wzrostu apetytu inwestorów na ryzyko z uwagi na
pozytywne zakończenie negocjacji ws pakietu wsparcia unijnej gospodarki o wartości 750 mld zł na szczycie państw UE. W rezultacie WIG20, jak i mWIG40 zaczęły wybijać się z konsolidacji, w których przebywały od początku czerwca. W przypadku blue chipów bardzo dobrze zachowywały się spółki cykliczne, czyli głównie banki i spółki surowcowe. Optymizm widać także było na szerokim rynku, gdzie liczne grono spółek mogło pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu oraz osiągnięciem rocznych maksimów notowań. Popołudnie przyniosło jednak schłodzenie nastrojów, w szczególności w przypadku WIG20, który znacząco ograniczył odnotowane wzrosty i zamknął się na 0,26% plusie. Średnie i mniejsze spółki utrzymały relatywną siłę zyskując odpowiednio 1,6% oraz prawie 2,1%.

Z analogicznym przebiegiem sesji mieliśmy do czynienia na głównych indeksach Starego Kontynentu. Zarówno DAX, jak i CAC40 początkowo reagowały wzrostami na informacje o pozytywnym zakończeniu unijnego szczytu. Wyraźnie zyskiwała także ropa naftowa oraz miedź, a także kurs EUR/USD. W trakcie drugiej części dnia nastąpiła jednak realizacja zysków w przypadku indeksów oraz ropy naftowej. Indeksy za oceanem również rozpoczęły sesję od wzrostów, przy czym ich skala była niewielka, c o nie wspierało nastrojów w Europie. Finalnie jednak, pomimo korekty na NASDAQ, indeksy S&P500 oraz Dow Jones zamknęły się wczoraj na plusie. Inwestorzy kupowali spółki z tradycyjnych obszarów gospodarki po publikacji lepszych od oczekiwań wyników m.in. przez Coca-Cola albo Philip Morris.

Pozytywnie na rynku krajowym zaskoczyły dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w czerwcu była jedynie o 1.9% niższa niż w poprzednim roku. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna odnotowała kolejny dynamiczny wzrost, tym razem o 9.0%. Nieco słabiej od prognoz, jednak wciąż na przyzwoitym poziomie, wypadła produkcja budowlana. W czerwcu zmniejszyła się o 2.4% r/r.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na brak danych ekonomicznych w dniu dzisiejszym nastroje inwestorów będą kształtowane przez ocenę skutków pakietu fiskalnego w UE oraz planach dalszego wsparcia fiskalnego w USA, a z drugiej strony przez informacje o dalszym wzroście zachorowań na COVID-19.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here