Naga MarketsFlaga Turcji kurs liry TRYW ostatnim czasie kurs liry tureckiej jest wrażliwy na sytuację geopolityczną. W piątek lira turecka umocniła się do dolara blisko 1%, a to z powodu zmniejszenia obaw o ewentualne sankcje, które mogłyby zostać wprowadzone przez USA. Ankara zgodziła się bowiem na zawieszenie broni w północnej Syrii.


Co zrobi Bank centralny Turcji?

Oprócz napiętej sytuacji geopolitycznej, pod koniec ubiegłego tygodnia wzrosły oczekiwania co do obniżenia stóp procentowych przez bank centralny Turcji. Jest to skutek chwilowego porozumienia które złagodziło presję na lirę, spotkanie banku centralnego ma mieć miejsce w tym tygodniu.

Jak powiedział główny ekonomista QNB Finansbank, Erkin Isik:“Biorąc pod uwagę porozumienie osiągnięte w sprawie Syrii i aprecjację liry, oczekujemy cięcia o 100 punktów bazowych od komitetu polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu”, powołując się na poprawę inflacji.

Zobacz także: Kurs franka CHF coraz niżej. Kiedy zobaczymy CHFPLN po 3,86 zł?

Niemniej może się okazać, że obecne porozumienie jest tylko chwilowe. “W niedługim czasie może dojść do eskalacji konfliktu w północnej Syrii” – powiedział Jason Tuvey, starszy ekonomista w Capital Economics. Dodał także, że może to doprowadzić do kolejnego napięcia w Waszyngtonie i ponownego wprowadzenia sankcji.

Pomimo porozumienia o zawieszeniu broni, senatorzy Lindsey Graham i Chris Van Hollen są dalej za nałożeniem surowych sankcji na Turcję. Marszałek izby Nancy Pelosi zapowiedziała, że Izba Reprezentantów zagłosuje w przyszłym tygodniu nad pakietem dwustronnych sankcji przeciwko Turcji.

Sytuacja techniczna na USDTRY

Kurs dolara do liry tureckiej odbił od kluczowej strefy wsparcia przy mierzeniu 61,8% Fibonacciego. Poziom ten był również istotny w przeszłości, wcześniej stanowił opór, a po wybiciu górą należy go traktować jako wsparcie. Aktualnie istnieje możliwość ruchu w kierunku ostatnich lokalnych szczytów przy 5,9300. Jednak scenariusz zmieni się na spadkowy w momencie wybicia dołem poziomu 5,7510.

Wykres lity tureckiej do dolara
USDTRY interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here