Naga MarketsZwitek banknotów lira turecka TRYKurs liry tureckiej bez wątpienia może zaliczyć czwartkową sesję do niezwykle udanych. Znacząco zyskuje on bowiem wobec dolara amerykańskiego. Za tak znaczą aprecjacją TRY stoi przede wszystkim decyzja monetarna Centralnego Banku Turcji, który zdecydował dziś o cięciu głównej stopy 1-tygodniowej repo aż o 325 pkt. bazowych do 16,50 pkt. z 19,75 proc.


Obniżka stop procentowych umacnia TRY

Mimo, że teoretycznie obniżka stóp procentowych powinna wiązać się z osłabieniem lokalnej waluty, to dzisiejsza reakcja liry tureckiej przeczy tym założeniom. Okazało się bowiem, że mimo obniżenia głównej stopy 1-tygodniowej repo aż o 325 pkt., a więc bardziej niż zakładał rynkowy konsensus (250-300 p.b.), to kurs liry tureckiej znacząco zyskał.

– Bank Turcji zdecydował dzisiaj o cięciu głównej stopy 1-tygodniowej repo aż o 325 pkt. bazowych do 16,50 pkt. z 19,75 proc. – na rynku oczekiwano ruchu o 250-300 p.b. Pierwsza reakcja to jednak nie osłabienie… a wyraźne umocnienie się notowań tureckiej liry. Podobny scenariusz miał miejsce w końcu lipca, kiedy też TCMB zaskoczył głębszym ruchem na stopach. Pytanie jednak, czy taka sytuacja utrzyma się długo? Teoretycznie stopy w Turcji nadal są na wysokim poziomie (atrakcyjnym dla kapitału spekulacyjnego), ale nie jest to w tym wypadku jedyne kryterium wyboru… – komentuje dzisiejszą decyzję Banku Turcji Marek Rogalski.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDTRY dostrzec można, że w pierwszej chwili po publikacji rynek osunął się aż o 800 pips pokonując przy tym kilka horyzontalnych poziomów wsparcia.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Kurs liry tureckiej
USDTRY H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułNasdaq wprowadza kolejny indeks powiązany z kryptowalutami – DeFix
Następny artykułKurs euro powraca pod 1,10 USD po posiedzeniu EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here