Naga MarketsKurs liry tureckiej (TRY) nadal w dół. Czy padnie kolejny rekord?W ostatnich tygodniach turecka waluta stale traciła na wartości. W piątek lira osiągnęła swój najniższy poziom w stosunku do dolara w historii i jest ona drugą najgorzej radzącą sobie walutą na świecie w ciągu ostatniego miesiąca.

  • Goldman Sachs przewiduje, że kurs USD/TRY osiągnie za pół roku 8 lir.
  • Zagraniczni inwestorzy wycofali z Turcji 11,3 miliardy dolarów.
  • Prezydent Turcji sprzeciwia się wyższym stopom procentowym. 

Ryzyko inflacji

Analitycy Goldman Sachs obniżyli swoje prognozy dla tureckiej waluty. Według ich przewidywań, kurs USD/TRY wyniesie 7,75 w ciągu 3 miesięcy, 8 w ciągu 6 miesięcy i 8,25 w ciągu roku. Wcześniejsze szacunki mówiły o odpowiednio 7, 7,50 i 8 lirach za dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
W krótkiej perspektywie czasowej ryzyko dla USD/TRY wspiera jego wzrost, biorąc pod uwagę rosnące lokalnie depozyty walutowe i kontekst, który charakteryzuje się pogarszającą się perspektywą inflacji, ograniczonymi rezerwami, luką w finansowaniu zewnętrznym i niekonwencjonalną mieszanką polityki, która napotyka na poważne ograniczenia. – twierdzą analitycy Goldman Sachs.

Z kolei specjaliści z Barclays uważają, że turecki bank centralny nie zmieni swojej polityki stóp procentowych, jeżeli USD/TRY nie przekroczy poziomu 7,50. Tureccy decydenci mają skupiać się obecnie na ograniczeniu ilości pieniądza w gospodarce.

Zobacz również: Ban aplikacji WeChat w USA kosztował spółkę Tencent 66 mld dol. w 2 dni

Według ekonomisty Steva Hanke, specjalizującego się w polityce monetarnej, roczna stopa inflacji w Turcji wynosi 32,74%.

Stary konflikt na Morzu Śródziemnym

Turecki bank centralny poinformował, że zagraniczni inwestorzy wycofali rekordowe 7 miliardów dolarów z rynku obligacji i 4,3 miliardy dolarów z akcji tureckich firm w pierwszej połowie 2020 roku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sprzeciwia się proponowanej przez ekonomistów podwyżce stóp procentowych, ponieważ jest przekonany, że powodują one przyspieszenie inflacji.

Sytuacji tureckiej waluty nie poprawiają narastające napięcia na linii Ankara – Ateny. Erdogan ogłosił w piątek, że Turcja wznowi poszukiwania gazu i ropy naftowej na Morzu Śródziemnym. Decyzję tą podjęto w odpowiedzi na uzgodnienie granicy morskiej pomiędzy Grecją a Egiptem, która przebiega przez sporny akwen.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/TRY w ciągu 10 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here