Naga MarketsKurs liry tureckiej może się umacniać. USD/TRY spadnie do 7,00 w 2021 roku, uważa RabobankRabobank jest optymistyczne nastawiony do kursu liry tureckiej, oczekując, że administracja prezydenta Bidena nie podejmie agresywnej postawy dyplomatycznej wobec Turcji, przynajmniej na wczesnych etapach jego prezydentury. Tymczasem, para walutowa USD/TRY oscyluje w okolicach poziomu 7,80.

  • Turecka lira była pod silną presją w październiku
  • USA nie nałożyły surowych sankcji na Turcję za zakup rosyjskiego systemu obrony
  • Lira ma potencjał, by odzyskać impet wzrostowy, uważa Rabobank

Turcja uniknęła surowych sankcji ze strony USA

Ekonomiści z Rabobanku spodziewają się, że kurs dolara do liry tureckiej spadnie poniżej poziomu 7,00 w 2021 r. Prawdopodobnie spowodowałoby to także spadek kursu funta do liry poniżej 10,00 z okolic 10,52 obecnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

W październiku turecka lira znalazła się pod silną presją, a USD/TRY  umocnił się do rekordowo wysokiego poziomu powyżej 8,50 w obliczu nowego kryzysu zaufania do polityki gospodarczej.

Lira jednak już odrobiła część strat, a bank centralny odzyskał element kontroli przy notowaniach USD/TRY w okolicy 7,80.

Stany Zjednoczone zagroziły zdecydowanym odwetem po zakupie przez Turcję rosyjskiego systemu obronnego S-400. Pod naciskiem Kongresu, prezydent Trump zdecydował się na stosunkowo łagodne środki, a agencja zamówień obronnych (SSB) odcięła dostęp do amerykańskich instytucji finansowych.

– Środki są stosunkowo łagodne i równie ważne dla liry i lokalnych aktywów, początkowa reakcja administracji Erdogana została dość wymierna – uważa Rabobank.

Stanowisko nowej administracji Stanów Zjednoczonych będzie bardzo istotne dla zaufania do gospodarki nastrojów na lirze tureckiej.

– Pozostajemy w przekonaniu, że lira ma potencjał, by odzyskać wzrostowy impet, ponieważ sankcje są łagodne i łagodzą presję na prezydenta elekta Bidena, aby podjął natychmiastowe działania przeciwko Turcji, kiedy ten wprowadzi się do Białego Domu w przyszłym roku – spekuluje Rabobank.

Restrykcje w związku z Covid-19 na koniec roku

Nadal będą istnieć zastrzeżenia, co krótkoterminowego rozwoju pandemii koronawirusa. Turcja wprowadzi godzinę policyjną od 31 grudnia do 4 stycznia, próbując ograniczyć nowe infekcje i zapobiec trzeciemu impulsowi wzrostowemu zakażeń. Zaufanie do liry będzie zagrożone, jeśli władze nie będą w stanie utrzymać kontroli nad pandemią.

Globalne warunki ryzyka również będą stanowić ważny czynnik dla przepływów kapitału i waluty. Silniejsza gospodarka międzynarodowa i trwałe wsparcie dla ryzykownych aktywów wspierałyby lirę turecką, zwłaszcza jeśli dolar amerykański pozostaje pod presją.

 

Autor poleca równieżConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here