XTB

Kurs kuny

Kurs dostarcza TradingView.com

Kuna chorwacka kurs

Czym jest kuna chorwacka? 

Money 25 kun
Moneta 25 kun chorwackich

Kuna chorwacka to oczywiście obowiązująca waluta Chorwacji. W międzynarodowym oznaczeniu, chorwacka kuna przybrała oznaczenie “HRK” – a jej podjednostka, czyli lipa nosi oznaczenie “lp”. Waluta ta została pierwszy raz wprowadzona  Niezależnym Państwie Chorwackim podczas trwania II Wojny Światowej, a po 1994 roku została wprowadzona już oficjalnie jako waluta Republiki Chorwackiej. Podział jednej kuny chorwackiej jest relatywnie prosty, ponieważ wynosi 100 wspomnianych już lip.

Waluta ta nazwę swoją zawdzięcza jeszcze za czasów średniowiecza, kiedy to głównym towarem wymiany na terytorium Chorwacji były skóry tego zwierzęcia. Wówczas można było powiedzieć, że jej wartość była oceniania jako wysoka – stąd również ustalony został w tamtych czasach przelicznik na grzywy srebra odpowiadającej 4% (jedna grzywna oznaczała masę pół funta). Do dziś dzień znaczenie samej nazwy waluto zostało niezmienne, jednak podczas ustalania nazwy waluty chorwackiej nie obyło się bez zamieszek. Mimo tego, iż ówczesny rząd proponował nazwę nawiązującą bądź co bądź do historii kraju – przeciwnicy nazwania w ten sposób waluty twierdzili, że nazwa ta nawiązuje do poprzedniego reżimu wojennego. Ostatecznie jednak, na drodze braku porozumienia co do lepszej nazwy pozostała ona w tej właśnie formie.

Monety i banknoty kuna chorwacka

Zdobnictwo monet chorwackiej waluty jest nawiązaniem do tego, co zostało opisane już powyżej, ale również do opisu dumy narodowej Chorwatów w postaci zwierząt i roślin występujących na terenie Chorwacji. Na początku jednak warto powiedzieć, że w obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 kun.
  • banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Jak już zostało wspomniane powyżej – monety są kunsztownie zdobione. Na nominałach znajdują się: łodyga kukurydzy (1 lipa), pęd winorośli (2 lipy), gałązka dębu (5 lip), tytoń (10 lip), gałązka oliwna (20 lip), roślina Degenia velebitica (rosnąca głównie w szczelinach skalnych i między kamieniami – występująca na 50 lipach), słowik będący na 1 kunie, tuńczyk będący na 2 kunach oraz niedźwiedź brunatny, będący an 5 kunach.

Waluta chorwacka - 1000 kun
Waluta chorwacka – 1000 kun

Z kolei na chorwackich banknotach znajdują się postacie zasłużone dla historii Chorwacji oraz elementy tamtejszej architektury. A są na nich odpowiednio:

  • banknot 10 kun – Juraj Dobril, biskup katolicki i działacz narodowy,
  • banknot 20 kun – Josip Jelačić, hrabia i ban,
  • banknot 50 kun – Ivan Gundulić, poeta barokowy,
  • banknot 100 kun – Ivan Mažuranić, poeta, językoznawca, polityk, przedstawiciel iliryzmu, jedna z najważniejszych postaci kultury chorwackiej połowy XIX wieku,
  • banknot 200 kun – Stjepan Radić, chorwacki polityk, założyciel i przywódca Chorwackiej Partii Chłopskiej,
  • banknot 500 kun – Marko Marulić, poeta dalmatyńskiego renesansu – nazywany ojcem chorwackiej literatury,
  • banknot 1000 kun – Ante Starčević, polityk, publicysta i pisarz.

Oficjalne opisy wraz z wszelkimi szczegółowymi informacjami można przeczytać w dokumencie walutowym sporządzanym przez Narodowy Bank Polski w tym miejscu.

Wykres kuny chorwackiej

Kurs kuny chorwackiej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci relatywnie mocno wahał się, zwłaszcza po 2008 roku kiedy waluta relatywnie mocno pikowała oraz potem odrabiała swoje straty wobec polskiego złotego. Z uwagi na fakt, iż gospodarka Chorwacji bazuje przede wszystkim na usługach oraz w mniejszym stopniu na przemyśle lekkim – w okresie letnim turystyka staje się znaczącym źródłem przychodów państwa. Dlatego też notowaniem chorwackiej kuny zainteresowani są szczególnie turyści – oraz przedsiębiorcy działający na terenie kraju. Można więc powiedzieć, że kurs kuny podatny jest relatywnie mocno na sezonowość – podczas której zaczynają się oraz kończą sezony urlopowe.

wykres Kurs HKRPLN Mth
Kurs HKRPLN Mth

Stabilizacją kursu kuny chorwackiej do polskiego złotego zajmuje się Bank Centralny Chorwacji (Narodowy Bank Chorwacji), choć największą wagę przyznaje się stabilizowaniu waluty krajowej wobec najsilniejszych walut – takich jak euro oraz amerykański dolar.

Odejście od krajowej waluty?

Podczas, gdy Chorwacja posiada relatywnie długą tradycję swojej własnej waluty – kuny – na początku lipca 2019 roku władze Chorwacji złożyły formalny wniosek o przyjęcie waluty euro za pośrednictwem wniosku o przyjęcie do ERM II. Wniosek ten to nic innego jak wyrażenie chęci przyjęcia europejskiego mechanizmu kursów walutowych. W języku potocznym oznacza to dołączenie do poczekalni w celu przystąpienia do strefy euro.

Tym samym również Chorwackie władze zadeklarowały przygotowania pod przejęcie nadzoru bankowego z dotychczasowego Narodowego Banku Chorwacji na Europejski Bank Centralny. Dodatkowo kraj zobowiązał się – zgodnie z obowiązującymi zasadami – do przeprowadzenia odpowiednich reform regulacyjnych. W tym m.in zaimplementowanie działań mających na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy według standardów europejskich.

W tym momencie nie wiadomo jeszcze ile proces ten potrwa, jednak wyrażenie takiej chęci oraz przeprowadzenie już wstępnych wniosków świadczy o poważnych planach dla tego kraju. Z całą pewnością Chorwacja odczuje w początkowej fazie przejścia na walutę euro tego skutki – głównie z powodu faktu, jakim jest bycie krajem turystycznym. Na dzień 20 lipca 2019 roku za jedną kunę trzeba zapłacić 0.57660 PLN – a w przypadku przejścia na walutę euro na ten sam dzień 4.25 PLN. Jest to znaczna różnica, z którą kraj będzie musiał sobie poradzić przechodząc na zupełnie nowe stawki cenowe. 

KOMENTARZE WALUTOWE
KOMENTARZE WALUTOWE