XTB

Kurs korony szwedzkiej

Kurs dostarcza TradingView.com

Korona szwedzka

KOMENTARZE WALUTOWE

KOMENTARZE WALUTOWE

Wykres korony szwedzkiej

Szwedzki Sveriges Riksbank lub Riksbank, jak się go zwykle nazywa, jest najstarszym bankiem centralnym na świecie z ponad 350-letnią historią. Riksens Ständers Bank, dziś Sveriges Riksbank, powstał w 1668 roku z ruin Stockholms Banco, po czym przeniósł się  do pałacu Axela Oxenstierny na starym mieście Sztokholmu. Riksbank emituję koronę szwedzką, a także steruje polityką monetarną.

Korona szwedzka (svensk krona) według kodu walutowego ISO 4217 to SEK, dlatego też szukając kursów korony do poszczególnych walut szukamy właśnie tego kodu, np. EUR/SEK czy USD/SEKJedna korona szwedzka dzieli się na 100 öre (moneta zdawkowa). W roku 1988 öre zostało wycofane z obiegu.

Monety i banknoty korona szwedzka

Już wyżej napisano, że za emisję banknotów i monet odpowiedzialny jest Riksbank, który poza tym zajmuje się także niszczeniem zużytych i wykupywaniem nieważnych banknotów. Co istotne, Bank Centralny Szwecji nie reguluje ilości gotówki w obiegu w społeczeństwie, to określa bowiem popyt ogółu społeczeństwa.

Szwedzkie banknoty posiadają szereg zabezpieczeń utrudniający ich podrabianie. Wśród elementów zabezpieczający znajdziemy pasek bezpieczeństwa, który jest umieszczony na lewo od portretu na awersie banknotu. Kolejnym zabezpieczeniem jest obraz zmieniający kolor powiązany z osobą przedstawioną na banknocie. Na obrazie widnieje również nominał banknotu. Obraz i nominał stopniowo zmieniają kolor między złotem a zielenią w momencie przechylania banknotu. Znak wodny jest widoczny z obu stron, gdy banknot jest trzymany w świetle. Przedstawia on nominał banknotu i jego portret. Nominał wydaje się znacznie lżejszy niż reszta papieru. Więcej zabezpieczeń banknotów korony szwedzkiej opisano na stronie internetowej Riksbanku.

Banknoty w obiegu:
  • 20 koron (kolor: fioletowy; awers: Astrid Lindgren; rewers: Smalandia)
  • 50 koron (kolor: pomarańczowy; awers: Evert Taube; rewers: Bohuslän)
  • 100 koron (kolor: niebieski; awers: Greta Garbo; rewers: Sztokholm)
  • 200 koron (kolor: zielony; awers: Ingmar Bergman; rewers: Gotland)
  • 500 koron (kolor: czerwony; awers: Birgit Nilsson; rewers: Skania)
  • 1000 koron (kolor: brązowy / szary; awers: Dag Hammarskjöld; rewers: Laponia)
Postacie z banknotów korony szwedzkiej (SEK)
Postacie z banknotów korony szwedzkiej (SEK) | źródło: Riksbank
Monety w obiegu:
  • 1 korona
  • 2 korony
  • 5 koron
  • 10 koron
Monety korony szwedzkiej o nominałach 1, 2, 5, 10 koron
Monety korony szwedzkiej o nominałach 1, 2, 5, 10 koron | źródło: Riksbank

Historia korony szwedzkiej

W związku z powstaniem Skandynawskiej Unii Monetarnej (SUM), W 1873 roku jako środek płatniczy w Szwecji wprowadzona została korona. Wcześniej obowiązywał talar (riksdaler) wprowadzony w 1534 roku. Unię stanowiły trzy kraje: Szwecja, Norwegia, a także Dania z Islandią. Skandynawska Unia  Monetarna została rozwiązana po I wojnie światowej, jednakże państwa, które do niej należały zdecydowały się pozostawić nazwę waluty, stąd korona szwedzka czy np. norweska.

Co istotne, kurs korony powiązany był z wartością złota (standard złota), dzięki czemu waluta zyskała stały kurs wobec innych walut uczestniczących w systemie. 1 korona stanowiła równowartość 0,403225 g złota.

1 korona szwedzka z 1875 roku
1 korona szwedzka z 1875 roku | źródło: Riksbank

Firma bankowa Barings Brothers 1890 roku wywołała międzynarodowy kryzys finansowy po nieudanych spekulacjach. Po raz pierwszy Riksbank wykorzystał wtedy stopę dyskontową, aby ochłodzić silny popyt na walutę obcą.

Standard złota i powiązania kursu korony szwedzkiej

W roku 1914, po wybuchu I wojny światowej, większość krajów wycofała się ze standardu złota. Kursy walut stały się płynne wobec siebie, a inflacja znacznie wzrastała. Riksbank nie chciał podnieść stopy procentowej do wysokich poziomów potrzebnych do obniżenia inflacji. Bank centralny obawiał się wtedy, że kapitał stanie się zbyt drogi, a to osłabi gospodarkę. W konsekwencji pieniądze taniały i taniały. Zwiększone wolumeny kredytów przyczyniły się do dalszej inflacji. Szwecja weszła w spekulacyjny boom gospodarczy.

Mając na celu ochronę krajowej siły nabywczej, Riksbank w 1931 roku stał się pierwszym bankiem centralnym na świecie, który wyznaczył cel stabilności cen jako standard polityki pieniężnej. Z kolei w roku 1933, korona została powiązana z funtem szterlingiem, który nie został wówczas uznany za sprzeczny z celem stabilności cen.

17 maja 1991 r. Riksbank postanowił powiązać koronę z European Currency Unit (ECU), jednostką rozliczeniową w Europejskim Systemie Monetarnym. Powiązanie to było jednostronne. Nie było porozumienia z krajami Wspólnoty Europejskiej oraz obowiązku utrzymywania określonego kursu wymiany. Początkowo, powiązanie z ECU wydawało się zapewniać zwiększone zaufanie do korony szwedzkiej, jednak okazało się to tymczasowe.

Obniżanie stóp procentowych

W październiku 2014 r. Riksbank obniżył stopę repo do 0 procent, mając na celu zwiększenie popytu w gospodarce i podniesienie inflacji. Było to historyczne wydarzenie, nigdy bowiem w prawie 350-letniej historii Riksbanku stopa procentowa nie była tak niska.

Za ekspansywną decyzją polityki pieniężnej kryła się również chęć zmniejszenia ryzyka, że ​​oczekiwania inflacyjne w dłuższej perspektywie będą nadal spadać. Riksbank nie był jedyny, który skłonił się do takich działań. Inflacja w gospodarce światowej była niska, częściowo w wyniku słabego popytu, co przyczyniło się do niższych cen ropy i żywności. To skłoniło banki centralne na całym świecie do prowadzenia bardzo ekspansywnej polityki pieniężnej.

Po wprowadzeniu zerowej stopy repo w październiku 2104 r., niepewność w gospodarce światowej dalej się zwiększała, a presja inflacyjna nadal była zbyt niska. Riksbank zdecydował się na podjęcie drastycznego kroku, wprowadzając ujemną stopę repo w wysokości -0,10%. To był pierwszy raz w historii Szwecji, kiedy stopa repo osiągnęła ujemną wartość. W celu prowadzenia jeszcze bardziej ekspansywnej polityki monetarnej, bank centralny podjął dodatkowo decyzję o skupie obligacji rządowych.

E-krona

Wykorzystanie banknotów i monet w społeczeństwie maleje. Jednocześnie rośnie postęp technologiczny w zakresie pieniądza elektronicznego i metod płatności. To skłoniło Riksbank do rozpoczęcia badań odnośnie tego, czy korona szwedzka powinna być dostępna w formie elektronicznej, tzw. E-korona. Jak dotąd (na dzień 9 lipca 2019 r.) nie podjęto jeszcze decyzji o wydaniu e-korony.