Naga MarketsKurs korony szwedzkiej (SEK) zamyka najlepszy kwartał od 10 latNajlepszy kwartał korony szwedzkiej w ciągu około dekady może budzić wśród polityków obawy, że wzrosła ona zbyt szybko.

  • Zbyt silna korona może zagrozić szwedzkiemu eksportowi.
  • Prognozy mówią, że w tym kwartale korona szwedzka osłabi się o 0,7%.
  • Według analityków na koniec roku za jedno euro zapłacimy 10,50 koron. 

Liberalne podejście Szwedów do zamknięcia gospodarki wsparło walutę

Riksbank mógłby na środowym spotkaniu zasygnalizować, że obawia się tak szybkiego wzrostu wartości waluty, który zagraża eksportowi stanowiącemu około połowy szwedzkiego PKB, co mogłoby spowodować obniżenie się kursu.

Według Bloomberga, kurs korony szwedzkiej w tym kwartale obniży się o około 0,7%.

Korona skoczyła o około 9% z poziomu 11,4262 za jedno euro osiągniętego w szczytowym momencie złamania na rynku. Wzrost wartości korony jest spowodowany m.in. działaniami Szwecji na rzecz utrzymania otwartej gospodarki i stabilnych stóp procentowych w czasie kryzysu, co odróżniało ją od innych i wspierało jej walutę.

Zobacz również: Spółki WIG20 straciły najwięcej. Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano

Biorąc pod uwagę to, jak daleko zaszła, korona może zacząć wyglądać na podatną na zagrożenia, jeśli Riksbank zacznie wyrażać obawy, że może być trochę za silna. Szwecja nie poniosła takich samych strat gospodarczych jak inne kraje. To pozostawia ją w lepszej pozycji wyjściowej i prawdopodobnie ma wiele wspólnego z tym, dlaczego tak szybko i w pełni ożywiła się jej gospodarka. – powiedział Ned Rumpeltin, europejski szef strategii walutowej w Toronto-Dominion.

Kors korony szwedzkiej: EUR/SEK kosztuje 10,47

W ubiegłym kwartale korona osiągnęła ponad 4% wzrost w stosunku do euro, co stanowi jej najlepszy trzymiesięczny wzrost od marca 2010 roku. Badanie Bloomberga pokazuje, że na koniec września para ta osiągnie poziom 10,55, a na koniec roku 10,50.

Andreas Steno Larsen, główny strateg walutowy w Nordea, widzi osłabienie szwedzkiej waluty do 10,80 za jedno euro w ciągu najbliższych trzech miesięcy i nie jest przekonany, czy luźniejsze przepisy bezpieczeństwa w czasie pandemii przyniosły korzyści gospodarce czy walucie.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/SEK w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here