Ignorancja ryzyka trwa nadal. Inwestorzy zdają się uparcie wychodzić z założenia, że Amerykanie i Chińczycy nie będą strzelać do siebie z “armat” w sytuacji, kiedy świat ma większe problemy – ostatnie dane nt. COVID-19 brzmią niepokojąco, pandemia coraz bardziej zaznacza się w krajach rozwijających, co tylko uświadamia, że pewność da tylko szczepionka, a obecnie stąpamy po cienkiej linie (proces odmrażania gospodarek, a tak zwane wskaźniki reprodukcji koronawirusa). Z drugiej strony bierność w temacie faktycznej aneksji Hong Kongu, tylko zwiększy apetyty Pekinu (wątek Tajwanu), co tylko zwiększy ryzyko poważnej konfrontacji w przyszłości.
Kurs jena – wypadnięcie z konsolidacji
Jen wyraźniej zyskuje dzisiaj wobec dolara, co skutkuje złamaniem krótkoterminowego wsparcia bazującego na konsolidacji notowań od 20 maja. Zresztą zwróćmy uwagę, że USDJPY nie skorzystał na obserwowanej poprawie sentymentu na giełdach i wokół walut EM. Teraz wypadamy dołem w sytuacji rosnącego prawdopodobieństwa zaostrzenia relacji USA-Chiny w ciągu nadchodzących godzin.

Ciekawe wskazania zaczynają dawać dzienne wskaźniki – czeka nas dłuższa fala spadkowa?
Lira (USD/TRY) słabym ogniwem?
Trzeci dzień z kolei notowania TRY słabną, wbrew tendencji widocznej wokół rynków EM. Potwierdzeniem negatywnej tendencji będzie wybicie oporu przy 6,8750 na USDTRY. W przypadku pogorszenia się nastrojów na globalnych rynkach, lira może ponownie znaleźć się na celowniku spekulantów, którzy dostrzegają też lokalne problemy w Turcji.

Autor poleca również:
- Kurs dolara wciąż słaby. Sytuacja na rynkach 29 maja
- Kursy walut: EUR/USD i AUD/USD, spojrzenie techniczne
- Kurs dolara ponownie słabnie, zmiany są jednak kosmetyczne