Naga MarketsKurs jena w dół: Stopy bez zmian, gorsze prognozy PKBBank Japonii zrewidował swoje prognozy dotyczące stopy wzrostu gospodarczego na kolejne lata. Niestety nowe projekcje dla 2020 roku są gorsze niż pierwotnie zakładano, jak przeczytać można opublikowanym w czwartek komunikacie.

  • Prognoza inflacji CPI na 2020 rok okazała się gorsza niż w marcu
  • Jednak już w 2021 roku, deflacyjne otoczenie zmieni się we wzrost inflacji
  • Jen z potencjałem do aprecjacji wskutek pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią w USA

BoJ: stopy bez zmian, ale prognozy gorsze

Bank of Japan przedstawił w czwartek prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok, z których wynika, że PKB Kraju Wiśni skurczy się aż o 5,5%. To o wiele więcej niż prognozowane w marcu osunięcie stopy wzrostu gospodarczego o 4,7%.

Bank spogląda jednak nieco bardziej optymistycznie na przyszłe lata, a rewizja prognoz przyniosła poprawę stopy wzrostu PKB do +3,6% na 2021 rok, względem zapowiadanych w marcu 3,3% oraz dla 2022 roku do 1,6% z 1,5%.

Przyczyną zmiany prognoz jest rzecz jasna trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią. Paradoksalnie, wpływ na obniżenie oczekiwań co do spadku PKB nie jest wywołane znacznym pogorszeniem sytuacji w Japonii, która jest jednym z najmniej dotkniętych epidemią krajów rozwiniętych.

Chodzi przede wszystkim o rozwój pandemii u największych partnerów handlowych Japonii: krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych, co rzuca cień na przyszłą wymianę handlową, od której Kraj Wiśni jest w dużym stopniu zależny. Powrót lockdownów w Europie oraz perspektywa dalszego rozwoju pandemii wywołuje spadki japońskich indeksów giełdowych oraz dalszą aprecjację jena.

Prognozy BoJ Nowa prognoza Poprzednia prognoza
PKB w 2020 roku fiskalnym -5,5% -4,7%
PKB w 2021 roku fiskalnym 3,6% 3,3%
PKB w 2022 roku fiskalnym 1,6% 1,5%
Inflacja CPI w 2020 roku fiskalnym -0,6% -0,5%
Inflacja CPI w 2021 roku fiskalnym 0,4% 0,3%
Inflacja CPI w 2022 roku fiskalnym 0,7% 0,7%

Źródło: Bank Japonii

Bank Japonii zrewidował także swoje prognozy co do deflacji, która ma wzrosnąć do -0,6% względem wcześniej zapowiadanych -0,5%. Natomiast poprawie uległy prognozy dla kolejnych lat. W 2021 roku inflacja CPI ma wynieść 0,4% względem pierwotnie oczekiwanych 0,3%, a w 2022 roku pozostaje niezmieniona na 0,7%.

To rzecz jasna wciąż znacznie mniej niż cel inflacyjny Banku Japonii na poziomie 2%, jednak na ten moment instytucji tej nie brakuje bieżących problemów wymagających natychmiastowego działania. BoJ skupia się obecnie przede wszystkim na utrzymaniu stabilności rynków oraz zapewnianiu otwartych linii kredytowych dla firm.

Bank Japonii podtrzymał obecny poziom stóp procentowych i zapowiedział kontynuację obecnej polityki monetarnej. Być może jest to zapowiedź poprawy sytuacji gospodarczej w Japonii wraz z poprawą odczytów z przemysłu i wzrostem eksportu.

Ekonomiści przewidują, że BoJ będzie kontynuował swoje programy skupu aktywów w celu stymulowania gospodarki. Jak do tej pory zapewnił około 1 bln dol. w pożyczkach dla firm, dzięki czemu wiele z nich mogło utrzymać się na powierzchni. Program ten ma zakończyć się w marcu, ale jak do tej pory został już przesunięty o 6 miesięcy.

Zobacz również: Brexit: “Najtrudniejszy etap negocjacji”. GBP/USD w dół

Plus500

Kurs jena (USD/JPY) blisko półrocznych minimów

Kurs jena japońskiego względem dolara amerykańskiego (USD/JPY) w czwartek rano oscyluje wokół granicy 0% na 104,32 jena. Jak do tej pory, decyzja o utrzymaniu stóp procentowych nie wpłynęła znacząco na zachowanie kursu japońskiej waluty, głównie z uwagi, że była ona spodziewana.

Kurs USD/JPY znaduje się obecnie w okolicy półrocznych minimów i środowy test wsparcia w zakresie 104,100 – 104,200 JPY zakończył się pomyślnym utrzymaniem tego poziomu.

Zapewne dalsze pogorszenie sytuacji w USA będzie skutkować ewentualną dalszą aprecjacją jena względem dolara.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here