Naga MarketsKurs jena w dół. Shinzo Abe rezygnuje ze stanowiska premiera JaponiiShinzo Abe, wieloletni premier Japonii, zapowiedział rezygnację ze stanowiska z uwagi na konieczność poddania się terapii na przewlekła chorobę jelit, która nie pozwala mu już na sprawną pracę.

  • Abe sprawował funkcję premiera przez łącznie 9 lat
  • Pierwsza kadencja jeszcze obecnego premiera trwała rok: od 26 września 2006 do 26 września 2007 roku.
  • Druga kadencję Abe rozpoczął 26 września 2012 roku.

Japonia: Shinzo Abe rezygnuje z bycia premierem

Shinzo Abe potwierdził, że od wielu lat zmaga się z nieuleczalną chorobą jelit, a dokładnie wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (ang. ulcerative colitis), która już wcześniej zmusiła go z ustąpienia z fotelu premiera w 2007 roku. Abe stwierdził, że pozostanie na stanowisku dopóki liderzy partyjni nie wybiorą następcy w wewnętrznych strukturach partyjnych.

– Nie jestem przekonany co do zasadności powierzania mi przez obywateli zaufania, kiedy zmagam się z leczeniem choroby, a moje zdrowie nie jest w najlepszym stanie – stwierdził premier Japonii.

Shinzo Abe piastuje urząd premiera Japonii od 26 grudnia 2012 roku i miał zaszczyt sprawować tą funkcję także w latach 2006-2007. W trakcie rządów Abe udało się uniknąć głębokiego pogrążenia w pułapce deflacyjnej oraz zapewnić administracyjną stabilność po aż 6 wymianach gabinetu od pierwszej kadencji Abe w 2007 roku.

Obecny premier jest prawdopodobnie najbardziej znany z bezprecedensowego podejścia do ratowania będącej w stagnacji gospodarki poprzez szeroko zakrojone monetarne luzowanie ilościowe, które zyskało nazwę “Abenomiki”.

– Odbudowa administracji w Japonii, która będzie w stanie utrzymać swoją stabilność przez długi czas zajmie sporo czasu. Stabilny rząd w ostatnich altach pomógł państwu przeprowadzić liczne reformy, ale polityczne roszady mogą teraz zachwiać japońską pozycją na arenie międzynarodowej – zaznaczył Tsutomu Soma, trader obligacji w Monex Inc. w Tokyo.

Kurs jena (USD/JPY) mocno w dół

Kurs jena (USD/JPY) spada w piątek o 0,89% wraz ogólnym osłabieniem dolara, które widać także względem innych walut G8.

Dzisiejsza świeca zdecydowanie przekracza zakres wszystkich poprzednich z tego tygodnia, a obecnie kurs USDJPY zszedł nawet do 105,642 przebijając wsparcie w okolicach 106 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here