Jen kurs
Wykres jena (JPY)
Jen japoński (¥) jest walutą jednostkową Japonii, a także trzecią najważniejszą walutą świata (po dolarze amerykańskim i euro). Procentowy udział w dziennym obrocie według danych z kwietnia 2016-go roku to 21,6% w przypadku jena japońskiego. Jest również szeroko stosowany jako waluta rezerwowa po USD, EUR oraz GBP.
Warto dodać, że pod względem wielkości PKB gospodarka japońska jest trzecią na świecie (na pierwszym miejscu znajduje się gospodarka Stanów Zjednoczonych, a na drugim Chin).Także grupa par z jenem w składzie jest trzecią najważniejszą grupą walutową.
Na wykresach par walutowych jen japoński stanowi zazwyczaj walutę kwotowaną, co oznacza, że najmniejsza wartość o jaką może zmieniać się kwotowanie danej pary denominowana jest w jenach. Podobnie zysk i strata, które również liczone są w jenach.
Podatność na zdarzenia o charakterze politycznym
Jako, że Japonia jest krajem bardzo silnie nastawionym na eksport stanowiący ponad 40% aktywności ekonomicznej, kurs jena tejże waluty ma bardzo duże znaczenie dla rządu japońskiego. Dzięki ingerencji w kurs rodzimej waluty rząd może bowiem stymulować wzrost krajowej gospodarki i dość chętnie korzysta z tej możliwości. Niekoniecznie za sprawą rzeczywistych interwencji, ale poprzez komentarze oficjeli z ministerstwa finansów czy też Banku Japonii (BoJ – Bank of Japan)
Za sprawą słabej waluty tańsze są wyroby wytwarzane na eksport. To z kolei sprawia, że pod względem ceny będą one bardziej atrakcyjne dla importerów z zagranicy, aniżeli ma to miejsce w przypadku kraju, którego waluta jest zbyt mocna.
Ważne raporty dla japońskiej gospodarki
Jak zostały wspomniane już wcześniej, przedstawiciele japońskiego rządu mają w zwyczaju dzielić się komentarzami dotyczącymi sytuacji związanej z krajową walutą. Dzięki tym przekazom udaje im się wpływać na kurs jena japońskiego w stosunku do innych walut. Warto zatem śledzić przekazy z japońskiego ministerstwa finansów czy też Banku Japonii.
Oprócz komentarzy rządowych oficjeli nie bez znaczenia pozostają raporty ekonomiczne. Wśród nich za najważniejsze uznać można wymienione poniżej:
- Decyzje banku Japonii odnośnie polityki monetarnej
- Raport Tankan (kwartalny) gdzie przedstawione są wynik badań nastrojów w japońskich firmach
- Dane dotyczące produkcji przemysłowej
- Zamówienia w przemyśle
- Bilans handlowy i rachunku obrotów bieżących
- Dane dotyczące sprzedaży detalicznej
- Wskaźnik aktywności przemysłowej (PMI) i wskaźnik aktywności sektora usług