Naga MarketsKurs jena może zyskać w przypadku korekty na globalnym rynku akcjiRywalizacja pomiędzy dwoma kluczowymi mocarstwami będzie w najbliższych latach, coraz bardziej zacięta. Nie oczekujmy bynajmniej, że Chińczycy będą siedzieć z założonymi rękoma i pozwolą na to, aby administracja Bidena realizowała de facto scenariusz pewnej formy izolacji Pekinu poprzez wzmacnianie relacji ze swoimi azjatyckimi i europejskimi sojusznikami.

Kurs jena może zyskać, USD/JPY – kolejne zgaszenie przy oporze

Zeszłotygodniowa rozmowa telefoniczna obu prezydentów pokazała, że Chiny nie godzą się już na globalny Pax Americana. Xi Jinping zaproponował tak naprawdę współpracę, ale na równoległych płaszczyznach – szanujemy się, ale robimy swoje na własnym podwórku. Dla Chin oznacza to dalsze powiększanie dominacji na Morzu Południowochińskim, które daje im też ogromne przełożenie na relacje geopolityczne w Azji. Kluczem nadal pozostaje Tajwan, zbuntowana prowincja wymykająca się koncepcji Jednych Chin, która jest już realizowana w Hong Kongu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiejszy artykuł w Financial Times najpewniej jest celowym wyciekiem informacji mającym wysondować sytuację. Pokazuje też, że Chiny będą prężyć muskuły w momencie, kiedy budowana jest nowa forma relacji z USA po zakończeniu ery Trumpa. Pośrednio jednak Pekin sam wymusza konfrontację i utrzymanie twardego podejścia ze strony Białego Domu. Metale ziem rzadkich to kluczowy temat nie tylko dla obronności, ale tak naprawdę dla całej zielonej reformy Bidena mającej wprowadzić amerykańską gospodarkę w XXI wiek. Czym jeszcze można będzie szachować Amerykanów? Rynek długu? W kolejnych tygodniach sytuacja może robić się coraz bardziej napięta. Kamieniem uruchamiającym rynkową lawinę może jednak okazać się dopiero militarne zamieszanie wokół Tajwanu.

Wczoraj pisałem, że para USDJPY pozostaje dość wrażliwa na zachowanie się amerykańskiego długu. I tak obserwowane wzrosty rentowności US Treasuries doprowadziły dzisiaj rano do podejścia w okolice strefy 105,60-106,00, która na początku lutego zgasiła wzrosty. Teoretycznie dzisiaj rynki otrzymały jeszcze słowa szefa BOJ, które wybrzmiały “gołębio” – bank centralny nie myśli o ograniczaniu zakupów aktywów, w tym jakichś zmianach odnośnie ETF-ów (co najpewniej było odniesieniem się do krytyki, że bank centralny pośrednio nakręca hossę na tokijskiej giełdzie – wczoraj Nikkei znalazł sie na najwyższym poziomie od 1990 r.). Dla jena ważniejsze jest jednak to, jaki może być sentyment na globalnych rynkach akcji. Jeżeli poprzez nowe tarcia amerykańsko-chińskie ten miałby się pogorszyć, to JPY może zyskać.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny FUS500

Reasumując. USDJPY znalazł się w sytuacji, kiedy dalszą zwyżkę mogą wspierać rosnące rentowności amerykańskich obligacji, ale za spadkami może przemawiać ewentualne schłodzenie sie nastrojów na giełdach. Technicznie – zgaszenie popytu w ważnej strefie oporu może dać pretekst do sprawdzenia linii trendu wzrostowego przy 104,60.

Wczoraj notowania EURUSD nie zdołały odkleić się od oporu przy 1,2135, chociaż miały ku temu lepsze warunki, niż dzisiaj (kontekst pogorszenia się relacji USA-Chiny i jego przełożenia na sentyment na Wall Street). Niemniej to teraz EURUSD jest notowany powyżej poziomu 1,2150, co teoretycznie może dawać szanse na podejście pod opory przy 1,2176. Może, ale nie musi. Wiele będzie zależeć od tego, jaki będzie sentyment na rynkach po powrocie Amerykanów dzisiaj po południu. Korekta na Wall Street może dać pretekst do ponownego podbicia dolara i tym samym zjazdu EURUSD w stronę 1,21.

Teoretycznie wsparciem dla euro może być niemiecki indeks oczekiwań analityków ZEW, gdzie uwagę zwraca rosnący optymizm, jeżeli chodzi o nadchodzące miesiące. W lutym wskaźnik perspektyw wzrósł do 71,2 pkt. wobec 61,8 pkt. w styczniu. Tyle, że wspomniany ZEW nigdy nie był kluczowym determinantem dla zachowania się EURUSD.

Wykres dzienny EURUSD

Poza wątkiem chińskim uwagę zwraca też sytuacja na rynku amerykańskiego długu. Rentowności dla 10-latek są na najwyższych poziomach od marca 2020 r. Teoretycznie może być to czynnik wspierający dolara.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania funta | forex waluty online | pkn orlen kurs akcji | spółki gpw | cena bitcoina |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here