Naga Markets

Kurs jena (JPY) zmierza w kierunku 120 USD. Nastąpi short-squeeze funduszy hedgingowych? Fundusze hedgingowe zwiększyły pozycje short w ujęciu netto do najwyższego poziomu od czerwca, jak wynika z danych Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Jednak umocnienie jena w czasie zawirowań w sektorze bankowym mogło doprowadzić do bolesnych dla nich strat.

  • Niedźwiedzie zakłady funduszy hedgingowych na jena na dziewięciomiesięcznym szczycie pośród globalnego kryzysu bankowego
  • Pomimo początkowych oczekiwań, że bardziej jastrzębia Rezerwa Federalna będzie wspierać dolara i osłabiać jena, trwające zawirowania w sektorze bankowym zmieniły perspektywę
  • Analitycy przyjmują ostrożne stanowisko w świetle obecnej niepewności, więc dopiero w najbliższych tygodniach zobaczymy, jak zachowa się jen
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Kurs jena zyskuje dzięki problemom w USA i Europie

Japońska waluta przedłużyła swój marcowy zysk do 4% w zeszłym tygodniu po tym, jak wynegocjowana przez szwajcarski rząd umowa o ratowaniu Credit Suisse nie zdołała złagodzić obaw o rozprzestrzenianie się stresu w systemie bankowym. Fundusze typu fast-money mogły spodziewać się, że bardziej jastrzębia niż oczekiwana Rezerwa Federalna wzmocni dolara i wywrze presję na jena. Jednak spadek globalnych rentowności zmniejszył presję na japońską walutę, która skorzystała z gwałtownego wzrostu popytu na bezpieczne aktywa w związku z kryzysem.Analitycy Goldman Sachs Group wcześniej sprzeciwiali się rosnącemu konsensusowi dotyczącemu siły jena. Podawali solidne podstawy gospodarcze, takie jak odporność na wzrost w USA i nieco bardziej jastrzębi Fed, jako powody oczekiwania ponownej słabości jena. Jednakże, biorą oni teraz pod uwagę możliwość odwrócenia sytuacji w krótkim terminie, uwzględniając trwający kryzys bankowy i zmieniającą się dynamikę rynku.

Notowania USD/JPY
Notowania USD/JPY

Morgan Stanley przewiduje natomiast, że jen będzie notowany w okolicach 120 za dolara, korzystając albo ze scenariusza “miękkiego lądowania”, w którym USA unikają wykolejenia globalnego wzrostu, albo z ucieczki do bezpiecznych aktywów w przypadku pogorszenia się globalnego wzrostu.


AVA TradePartnerem portalu Comparic.pl jest AVA Trade  broker oferujący handel CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy i opcje. AvaTrade dostarcza szeroką gamę platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania.

Poznaj możliwości oferowane przez AvaTrade

Może upłynąć kilka tygodni, zanim okaże się, czy zmienność z “Ides of March” miała strukturalny wpływ na ścieżkę danych, odnosząc się do danych gospodarczych z USA. Do czasu uzyskania tej jasności należy przyjąć neutralne stanowiska w zakresie walut (FX) z krótkim zabezpieczeniem USD/JPY jako najbardziej odpowiedniej pozycji – sugeruje Matthew Hornbach z Morgan Stanley.

Prognozy kursu USD/JPY od MUFG wskazują dalsze spadki

Dwa tygodnie temu swoją prognozę dla kursu USD/JPY przedstawili również analitycy MUFG. Według nich jen bez skrupułów wykorzystuje narastającą słabość dolara amerykańskiego, a analitycy banku sugerują, że ta nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu. Tym samym ma początku II kwartału 2023 r. kurs jena może zameldować się w okolicach 127 USD.

AVA Trade

– USD/JPY osiągnął szczyt tuż poniżej górnej granicy sugerowanego przez nas zakresu przy 138,00. Odwrót od tego szczytu nastąpił niedawno, a zamieszanie w regionalnym sektorze bankowym w USA podsyciło jeden z najbardziej dramatycznych odwrotów od krótkoterminowych stóp procentowych w historii. W ciągu trzech dni do 13 października rentowność 2-letnich obligacji UST spadła o 109 pb – był to największy spadek w tym okresie od “czarnego poniedziałku” w październiku 1987 roku – napisali w marcowej nocie analitycy MUFG Banku.

Napędzało to 4% spadek USD/JPY, ponieważ rynki niemal całkowicie wyceniły prawdopodobieństwo końca jastrzębiej polityki Fedu.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułŚcisłe regulacje kryptowalut mają być kluczowym tematem debat podczas szczytu G7
Następny artykułNasdaq uruchomi usługę przechowywania kryptowalut dla BTC i ETH w 2023 r.
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem