XTB

Kurs hrywny

Kurs dostarcza TradingView.com

Hrywna kurs

Czym jest Hrywna (UAH)?

W różnych okresach historycznych słowo „hrywna” oznaczało miedzianą monetę o dwóch i pół denominacji kopiyka, później – trzy kopiykas, a w końcu srebrna moneta o nominale dziesięciu kopyika nazywana była „hryvenyk”. Równolegle z nazwą „hryvenyk” użyto nazwy „złoty”, zapożyczonej z języka polskiego. Później tak też nazwano srebrną monetę o piętnastu nominałach kopyika. Ogłaszając utworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej 18 czerwca 1917 r., Rada Centralna wprowadziła nową walutę krajową. Początkowo wybrano ukraińskie karbowanety jako taką walutę. Jego wartość wynosiła 17 424 akcje czystego złota (1 akcja = 0,044 g złota). Pierwszy banknot Ukraińskiej Republiki Ludowej o nominale 100 karbowanetów został wydany przez dekret Centralnej Rady 19 grudnia 1917 r. Ten banknot zaprojektował wybitny ukraiński grafik Heorhii I.Narbut.

Projektując ten banknot, Narbut użył wykwintnych ozdób ukraińskiego baroku z XVI-XVIII wieku, ozdobnych czcionek, przedstawienia trójzębowego (godło wielkiego księcia Włodzimierza Wielkiego) i najstarszego herbu Kijowskiej rady miejskiej 16-go wieku. 18 wieku. Napis „100 Karbovanetów” został wydrukowany na banknocie w językach czterech najliczniejszych narodów zamieszkujących Ukrainę: w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim i żydowskim (hebrajskim).

Wybór Tridentu jako godła państwowego Ukrainy wiąże się z emisją banknotu Narbut o wartości nominalnej 100 karbowanetów. Projektując układ banknotu 100-karbowanetowego, Heorhii Narbut zwrócił uwagę na symbol trójzębu, charasteristic dla najstarszych ukraińskich pieniędzy – zlatnyks (złote monety) i sriblianyks (srebrne monety) wielkiego księcia Wołodymyra Wielkiego i użył ten symbol w układzie banknotów. Ten oryginalny symbol natychmiast utkwił w pamięci ukraińskich patriotów. Trójząb został zinterpretowany jako alegoria państwowości ukraińskiej od czasów Wielkiego Księcia Włodzimierza Wielkiego, który miał głębokie znaczenie patriotyczne. Natychmiast po wprowadzeniu banknotu do obiegu odnotowano przypadki jego fałszerstwa. Biorąc to pod uwagę i ze względów politycznych, ustawa o wprowadzeniu nowej jednostki monetarnej, Hrywna, równa 100 szachów i równoważna 1,2 karbowaniom, została przyjęta przez Central Rada 1 marca 1918 roku.

Waluta Ukrainy

W 1918 r. Banknoty o nominałach 2, 10, 100, 500, 1000 i 2000 hrywien zostały wprowadzone do obiegu w Berlinie (projekt dwóch ostatnich banknotów został wykonany po ogłoszeniu stanu hetmana Pawła Skoropadskyi). Projekt pierwszego banknotu, ozdobiony dość prostym ornamentem geometrycznym, opracował Wasyl Krychevskyi, z następnych trzech – autorstwa Heorhii Narbut.

Banknoty hrywny Narbut, podobnie jak poprzednia, były niezwykłe ze względu na wyrafinowaną dekorację. Tak więc Narbut użył ozdób ukraińskich rycin książkowych z XVII wieku na banknocie 10-hrywien; obraz pracownika z młotkiem i chłopki z sierpem na tle wieńca z kwiatów i owoców – na banknocie 100 hrywien; i jego ulubiony alegoryczny „Młoda Ukraina” przypominający napromieniowaną głowę dziewczyny z wieńcem (dzięki temu banknotowi humorystycznie nazywano „Horpynkę” – imię kobiety rozpowszechnione).

Hetman Pavlo Skoropadskyi, który doszedł do władzy w kwietniu 1918 r., Powrócił ponownie do karbowanetów jako podstawowej jednostki monetarnej państwa ukraińskiego. Wykonano projekt banknotów o nominałach 10, 25, 100 i 1000 karbowanetów. Heorhii Narbut był autorem szkicu tylko jednego banknotu o nominale 100 karbowanetów, w którym wykorzystał portret Bohdana Chmielnickiego, motywy przemysłowe (kompozycja narzędzi rzemieślniczych) oraz szkic godła państwowego Ukrainy z kombinacją symboli: „Trójząb – ukraiński kozak z muszkietem”. Szkice pozostałych banknotów nie miały dużej wartości artystycznej i zostały wykonane przez I.Zołotowa, I.Mozalevskiego, A.Bogomazowa i innych artystów ołówków.

Nominały Hrywny

W 1996 r. pierwsza seria banknotów hrywny została wprowadzona do obiegu przez Narodowy Bank Ukrainy. Były datowane na 1992 r. I miały nominały 1, 2, 5, 10 i 20 hrywien. Projekt banknotów opracowali ukraińscy artyści Wasyl Lopata i Borys Maksymov. Banknoty jednej hrywny zostały wydrukowane przez Canadian Bank Note Company w 1992 roku. Dwa, pięć i dziesięć banknotów hrywny wydrukowano dwa lata później. Banknoty były przechowywane w Kanadzie, dopóki nie zostały wprowadzone do obiegu.

Banknoty pierwszej serii o nominałach 50 i 100 hrywien również istniały, ale nie zostały wprowadzone, ponieważ nominały te nie były potrzebne w kryzysie gospodarczym w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Tak wyglądają ukraińskie banknoty:

ukraińska hrywna
Ukraińskie banknoty

Również w 1996 r. Wprowadzono banknoty 1, 50 i 100 hrywien z drugiej serii, z 1 hrywną z 1994 r. Banknoty zostały zaprojektowane i wydrukowane przez brytyjski De La Rue. Od otwarcia Mennicy Narodowego Banku Ukrainy we współpracy z De La Rue w marcu 1994 r. Wszystkie banknoty zostały wydrukowane na Ukrainie.

Później dodano wyższe nominały. 200 banknotów hrywny z drugiej serii wprowadzono w 2001 r., A następnie 500 hrywien z trzeciej serii w 2006 r.

Wszystkie banknoty hrywny wydane przez Narodowy Bank nadal są prawnym środkiem płatniczym. Od 2008 r. Banknoty wczesnych serii rzadko można znaleźć w obiegu. Ponadto, pomimo dewaluacji waluty od czasu jej wprowadzenia, wszystkie monety kopiejki pozostają w obiegu, a także wszystkie niskotarowe bony hrywny, w tym 1 hrywien.

Podobnie jak w przypadku dolara amerykańskiego, powszechnie stosowany jest 1 rachunek hrywny, a 1 moneta hrywny jest rzadko spotykana. Wyznanie 100 hrywien jest dość powszechne ze względu na jego umiarkowanie wysoką wartość. Również powszechne jest 200 hrywien, ponieważ większość ukraińskich bankomatów wydaje walutę w tym nominale.

W 2016 roku fabryka papieru NBU rozpoczęła produkcję papieru banknotowego z użyciem lnu zamiast bawełny.

KOMENTARZE WALUTOWE

KOMENTARZE WALUTOWE