Banknot 20 funtówOd połowy października spadki na parze GBPUSD są coraz bardziej widoczne – zwłaszcza teraz, gdy para przebiła właśnie dwumiesięczne dołki sprawiając, że cel 1.2660 staje coraz bardziej realny. Tylko ostatnie dwa dni to spadki ponad 130 pipsów – co pokrywa się z momentem publikacji budżetu na następne lata Wielkiej Brytanii. Czy dane są winne kolejnej fali spadków? 


Wczorajszy, krótki komentarz makro pary GBPUSD opiewał głównie w zapytanie, czy cel testów dołków na parze jest realny. Oczywiście, w chwili obecnej test wydaje się jedynie formalnością, ponieważ nie tylko sytuacja techniczna sprzyja spadkom na parze, ale również wczorajsze dane dotyczące projektu budżetu Wielkiej Brytanii na najbliższe lata.

Kanclerz Skarbu w gabinecie Theresy May – Philip Hammond, przedstawił wczoraj rokowania dotyczące wydatków państwa na następne lata, w którym stwierdza, że nowy budżet może spowodować koniec ery oszczędności UK. Hammond przedstawił plan wzrostu rocznego deficytu z 1,2% do 1,4% między obecnym rokiem 2018/19 a przełomem 2019/20. Kanclerz argumentował wzrost wydatków państwa między innymi faktem chęci spełnienia obietnicy zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia oraz zamrożenie opłaty paliwowej. Philip Hammond stwierdza również, że płaca krajowa musi zostać podwyższona – o około 4,9 procent.

Jak widać po reakcji na walucie funt umacnia się w stosunku do dolara – co wywołuje spadki na parze GBPUSD. Aktualnie para pokonała poziom wsparcia, który był istotny z perspektywy interwału H4 – 1.2790 i zmierza dalej na południe w kierunku 1.2660. Test poziomu na chwilę obecną zdaje się jedynie formalnością, choć do poziomu brakuje jeszcze około 85 pipsów od obecnej ceny.

WYKRES GBPUSD H4 30.10.2018
GBPUSD H4 30.10.2018

Dotarcie do ostatniego wsparcia z ostatniego kwartału sprawi, że para wykona 1 do 1 całej próby odrabiania poprzednich spadków. Na tę chwilę ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy wsparcie na parze wytrzyma zbliżającą się falę spadków – warto jednak obserwować poziom na bieżąco.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here