Naga MarketsKurs GBP/USD spadł z obszaru 1,3510 w zeszłym tygodniu do okolic dołków na 1,3350Europejskie giełdy w poprzednim tygodniu sesyjnym ustanowiły nowe historyczne szczyty i zamknęły się w niewielkiej odległości od maksimów, chociaż spadki z piątku sugerują, że rynki są bardzo podatne na nagłe zmiany sentymentu.

Kurs GBP/USD odnotował spadek. Dolar amerykański był głównym beneficjentem niedawnego pogorszenia nastrojów

Kolejny lockdown w Austrii, będący następstwem ponownego wprowadzenia ograniczeń w Holandii, a także w Niemczech, przyćmił optymizm, że szczepionki mogą zapewnić bezproblemowe zakończenie pandemii i wznowienie normalnego życia.Świadomość, że ograniczenia zostały wprowadzone przed Bożym Narodzeniem doprowadziła do zamieszek w wielu krajach europejskich. Holenderska policja strzelała do demonstrantów w Rotterdamie, podczas gdy w Austrii wybuchły protesty przeciwko rządom nakazującym obowiązkowe szczepienia od 1 lutego przyszłego roku. Perspektywa nowych blokad i kolejnych restrykcji spowodowała gwałtowny spadek cen ropy naftowej.

Widzimy czwarty z rzędu tygodniowy spadek cen ropy Brent i zamknięcie poniżej 80 USD za baryłkę po raz pierwszy od siedmiu tygodni w obawie o słabszy popyt. Podczas gdy spadek cen ropy naftowej jest mile widzianym wydarzeniem, obserwujemy dalsze pogłębianie zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Dolar amerykański był głównym beneficjentem niedawnego pogorszenia nastrojów, wraz z odpornością amerykańskiej gospodarki, która podsyca spekulacje, że Rezerwa Federalna może być zmuszona do szybszego wprowadzenia zmian w programie wsparcia gospodarki, a także podniesienia stóp procentowych w USA. Ta perspektywa nie wydaje się nadmiernie niepokoić inwestorów amerykańskich, gdzie w piątek również odnotowaliśmy nowe rekordy i tylko niewielkie spadki, w przeciwieństwie do rynków w Europie.

Podczas gdy debata w USA dotyczy tego, jak szybko Rezerwa Federalna ograniczy swój program skupu aktywów i kiedy zobaczymy podwyżki stóp procentowych, wydaje się, że Europejski Bank Centralny wcale się nie śpieszy z podejmowaniem działań w tym kierunku. Christine Lagarde powiedziała, że bank centralny nie jest nawet bliski rozważenia terminu ewentualnych podwyżek.

Protokoły EBC i Rezerwy Federalnej, które mają się ukazać jeszcze w tym tygodniu, powinny dać nam wgląd w to, jakie są główne tematy rozmów prowadzonych przez członków obu komitetów.

Spekulacje na temat tego, czy zobaczymy podwyżkę stóp w Wlk. Brytanii w przyszłym miesiącu, utrzymywały się przez weekend, po tym jak gubernator Andrew Bailey w piątek podzielił zdanie głównego ekonomisty, Huwema Pillema, mówiąc, że ciągle utrzymuje się wysokie ryzyko dalszego wzrostu inflacji, z czym bank centralny nie może sobie samodzielnie poradzić przez obecne zakłócenia w łańcuchu dostaw. W konsekwencji odroczono decyzję o podwyżce stóp.

EURUSD – nie pokonał oporu na 1,1400, co sugeruje kontynuację spadków do 1,1160/70 oraz minimów z czerwca 2020 roku, dopiero wzrost powyżej 1,1400 pozwoli na stabilizację oraz i ruch w kierunku 1,1530.

GBPUSD – spadł z obszaru 1,3510 w zeszłym tygodniu do okolic dołków na 1,3350. Zejście poniżej 1,3350 otworzy drogę do 1,3160, a wyjście i utrzymanie powyżej 1,3520 może sugerować wzrosty do 1,3600.

EURGBP – w zeszłym tygodniu zdołał się utrzymać powyżej obszaru 0,8380, jednak ciągle może kontynuować spadki do 0,8280, w związku z pozostaniem poniżej 0,8470 oraz 200-dniowego MA.

USDJPY – cofnął się do obszaru 113,50, ale przez brak ponownego wzrostu powyżej 115,00 istnieje ryzyko kontynuacji spadków. Najbliższe znaczące poziomu cenowe to wsparcia na 113,20 i 112,40 oraz oporowe 115,00 i 116,00.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX przeważają pozycje spadkowe. Wartość pozycji krótkich stanowi 74% ogółu i posiada je obecnie 67% klientów aktywnych na tym rynku. Wartość pozycji spadkowych od piątkowego wieczoru nie zmieniła się, a ich ilość spadła o 1 punkt procentowy.

CMC USD Index – większość klientów CMC Markets w dalszym ciągu oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie aż 98%. Pozycje wzrostowe posiada 70% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin  – w opinii większości klientów CMC Markets korekta ta Bitcoinie dobiegła końca – tak przynajmniej można wnioskować patrząc na ich zaangażowanie w pozycje długie i krótkie na kontraktach CFD na tę kryptowalutę . Pozycje wzrostowe posiada 80% klientów i stanowią one 82% wartości.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania kryptowalut | mercator kurs | lew kurs | gpw notowania | co to jest kod blik | kurs euro nbp | comarch kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here