Naga Markets

Kurs GBP/USD odbija powyżej 1,10 - BoE nie ratuje jednak funta, przynajmniej na razieBrytyjski funt stał się w środowy poranek bardziej zmienny, co związane było z doniesieniami mediów o potencjalnym przedłużeniu działania Banku Anglii na rzecz stabilizacji rentowności brytyjskich obligacji. Chociaż BoE ostatecznie stwierdził, że nie zamierza skupować dłużej obligacji niż do piątku, to funt ostatecznie mocno nie traci. Wciąż jednak kluczowe kwestie skupiają się na polityce fiskalnej, która może jeszcze sporo namieszać na rynku brytyjskich aktywów.

Funt pozostaje w cieniu Banku Anglii

Dzisiaj rano pojawiły się spekulacje, że Bank Anglii miałby na dłużej zdecydować się na skupowanie brytyjskich długoterminowych obligacji. Wcześniej zmienność rynkowa została zachwiana poprzez kontrowersyjne plany brytyjskiego rządu w stosunku do cięcia podatków, co doprowadziło do mocnej wyprzedaży brytyjskich obligacji.

BoE musiał wziąć sprawy w swoje ręce i ratować brytyjskie emerytury, gdyż dużymi posiadaczami brytyjskiego długu są fundusze emerytalne. Jednak dzisiaj pomimo plotek, Bank Anglii oświadczył, że fundusze mają czas do piątku, aby przeorganizować swoje portfele.

Wydawało się, że bez przedłużenia tego awaryjnego programu, funt ponownie znajdzie się pod presją. BoE czeka też na mocniejsze działania ze strony rządu w kierunku naprawy finansów publicznych, a konkretnie ograniczenia sporego deficytu. Bez takich zmian może być ciężko utrzymać obecną i tak słabą pozycję funta, nawet pomimo planowanych dalszych mocnych podwyżek stóp procentowych.

GBPUSD notowany jest obecnie w okolicach poziomu 1,10. Z kolei my w Polsce za funta płacimy ponad 5,50. Jednak dzisiaj oprócz zawirowania związanego z funtem, rynek skupi się na producenckiej inflacji w USA oraz publikacji minutes.

Chociaż Fed nie dał pretekstu do zmiany swojego nastawienia, to jednak potencjalny spadek inflacji producenckiej i jutro inflacji konsumenckiej może podbudować na nowo nadzieje rynku na ograniczenie podwyżek ze strony Fed.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCD Projekt przedstawia swoją przełomową strategię. Bliżej Giełdy – Maciej Kietliński
Następny artykułeToro: Nastroje na IV kwartał są bardziej optymistyczne wśród polskich inwestorów
Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN BiŚ, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here