Naga Markets

Kurs GBP/PLN powinien wg. analityków BNP zakończyć rok w okolicy 5,70 złOd końca sierpnia notowania GBP/PLN szybko podążały na południe, przez co 27 września osiągnęły nowe 19-miesięczne minima, testując poziom 5,13. Aktualne funt szybko odrabia straty, a to za sprawą Banku Anglii, który zapowiedział interwencyjny skup długoterminowych obligacji do 14 października i jednocześnie odsunięcie programu zacieśnienia ilościowego na koniec października. Tym samym analitycy BNP sugerują, że do grudnia 2022 r. notowania GBP/PLN powinny ustabilizować się w okolicach 5,70 zł.

Funt szybko odzyskuje utracone terytoria

Po sierpniowym ataku na lipcowe minima (okolice 5,70 zł), kurs GBPPLN szybko tracił na wartości, a kryzys energetyczny w Europie (Wielka Brytania posiada znaczną ekspozycję na ceny gazu), ryzyko polityczne (zmiana premiera, kwestia Irlandii Północnej) oraz słabsze perspektywy makroekonomiczne na Wyspach, w tym nadal dużo wyższą inflację vs Stany Zjednoczone sprawiły, że waluta nakręcała spiralę wyprzedaży, która doprowadziła notowania do lokalnego dna przy 5,1375 zł.

Kurs GBP/PLN na dzień 02.10.2022 r.
Kurs GBP/PLN na dzień 02.10.2022 r.

– Powyższy ruch był zgodny z naszymi wcześniejszymi średnioterminowymi prognozami i był wywołany w głównej mierze przez narastające wcześniej wymienione ryzyka oraz rynkowy sentyment – napisali analitycy BNP Paribas.

– W perspektywie końca roku spodziewamy się wzrostu GBPPLN w okolice 5,70, z racji oczekiwanej słabości krajowej waluty (gołębia retoryka RPP, wysoka inflacja oraz słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego). Natomiast w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy widzimy szanse na obniżenie się kursu w okolice 5,30 zł – dodali.

Według analityków przemawia za tym oczekiwane umocnienie się złotego, dla którego wsparciem będzie m.in. dalsza jastrzębia polityka monetarna RPP, która zostanie wymuszona ostatnim, większym od prognoz odczytem inflacji.

Handluj na Forex w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

– Podtrzymujemy naszą prognozę, która zakłada szczyt stopy referencyjnej na
poziomie 8,0% w drugiej połowie 2022 r., przy jednoczesnych postulatach
ekspansywnej polityki fiskalnej (przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, wsparcie
kredytobiorców, 14 emerytura, tarcza solidarnościowa). Z drugiej strony
oczekujemy utrzymania słabości funta brytyjskiego. Dostrzegamy możliwość
niższego tempa podwyżek stóp procentowych przez BoE w odpowiedzi na
narastające ryzyka wolniejszego wzrostu gospodarczego jako efekt wyższych cen,
w szczególności energii, słabszego efektu działań stymulacyjnych (brak
bezpośrednich napływów, start najwcześniej na jesieni), niepewności politycznej
(tarcia wewnątrz UK oraz na linii UK-UE) – podsumowali.

XTB

Autor poleca również: Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGalopująca inflacja w Polsce. Postępuje proces psucia pieniądza – podsumowanie T. Piwońskiego
Następny artykułStrategia PSV: Poniedziałkowy sygnał odbicia intraday – DAX z sygnałem long
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here