Naga MarketsKurs funta silnie deprecjonuje w tym tygodniu wraz z zaostrzeniem retoryki ws. Brexitu przez dwóch głównych kandydatów do objęcia fotela premiera Wielkiej Brytanii. Dodatkowo sekretarz Brexitu zauważył, że ryzyko wyjścia bez umowy jest niedoszacowane przez rynek, co w przypadku jego wystąpienia mogłoby doprowadzić do załamania notowań funta szterlinga i brytyjskiego rynku akcyjnego. Eksperci z ING komentują aktualną sytuację i prognozują kurs funta względem euro i dolara.


Kurs funta kieruje się brytyjską polityką

W opinii analityków z ING, funt dokonał  wczoraj nieśmiałego odbicia po drastycznym spadku we wtorek.

izba gminObawy dotyczące Brexitu zostały częściowo złagodzone przez posunięcie brytyjskich parlamentarzystów, mające na celu uniknięcie zawieszenia parlamentu, co mogło pozwolić przyszłemu premierowi (najprawdopodobniej Borisowi Johnsonowi) wymusić rozwiązanie bez porozumienia – napisano w raporcie.

Dziś została zaplanowana debata w Izbie Gmin i może zapewnić większą jasność w tej sprawie.

Niemniej jednak oczekujemy, że poziom 0,90 na EUR/ GBP będzie solidnym wsparciem dla pary. Patrząc w przyszłość, pozostajemy bardzo sceptyczni, że jakakolwiek aprecjacja funta okaże się trwała i spodziewamy się dalszej presji podażowej na GBP – dodano.

GBP: Więcej negatywnych informacji przed nami

Petr Krpata, główny strateg EM i FX w ING sugeruje, że funt kontynuuje swój spadek, ponieważ obawy o perspektywy Brexitu nasilają się. Analitycy oczekują, że w nadchodzącym miesiącu główne wiadomości będą nadal negatywnie oddziaływać na funta.

Brexit do 31 pażdziernika? Johnson chce zostać premieremPo pierwsze, wybranie Borisa Johnsona na następnego konserwatywnego lidera, a zatem premiera w przyszły wtorek, nie będzie pomocne dla funta. Konferencja Partii Konserwatywnej pod koniec września zwiększy również presję na GBP, przy czym punkt kulminacyjny będzie w październiku przed terminem przedłużenia Brexitu – uważa Krpata.

Ekspert zauważa, że przeanalizowane dane techniczne, takie jak premia za ryzyko, pozycjonowanie i rynek opcji wykazały, iż pomimo złych wiadomości, które już znalazły odzwierciedlenie w  kursie funta, nadal istnieje możliwość dalszego jego spadku.

Jest to zgodne z naszą prognozą 0,92 dla EUR/GBP i 1,22 dla GBP /USD jeszcze tego lata. Ryzyko dla naszych prognoz funta pozostaje ujemne i wynika zarówno z ryzyka hard Brexitu, jak i przedterminowych wyborów. Jeśli wybory zostaną ogłoszone wcześniej, widzimy, wzrost kursu EUR/ do poziomu 0,95 – podsumowano.

Kurs euro do funta w czwartek na interwale tygodniowym 18 7 19
Kurs euro do funta w czwartek na interwale tygodniowym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here