Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni było osiągnięcie porozumienia handlowego miedzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Oznacza to zakończenie wielomiesięcznych negocjacji, często nazywanych brexitową sagą, lub brexitową operą mydlaną. Ekonomiści zwracają także uwagę, że porozumienie to eliminuje również znaczne ryzyko spadku kursu wymiany funta szterlinga do dolara amerykańskiego.

  • Wielka Brytania osiągnęła porozumienie handlowe z Unią Europejską
  • Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.
  • Kurs funta może wzrosnąć jeszcze wyżej

Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

Ryzyko braku porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską potęgowało w ostatnim czasie niepewność związaną z potencjalnym osłabienie kursu funta. Osiągnięcie kompromisu wyeliminowało to ryzyko, choć eksperci zwracają uwagę, że porozumienie nie obejmuje usług, w tym usług finansowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek trwających od marca br. wzrostów, kurs funta osiągnął najwyższą wycenę w relacji do dolara amerykańskiego od kwietnia 2018 roku.

GBPUSD Weekly

Ekonomiści wskazują, że poważnym zagrożeniem dla dalszej aprecjacji GBP może być ryzyko wystąpienia w Zjednoczonym Królestwie trzeciej fali pandemii koronawirusa. W ich ocenie, perspektywy gospodarcze na początek nadchodzącego roku nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Zobacz także: Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca

Eksperci z TD Securities uważają, że choć funt jest bardzo tani we wszystkich modelach wyceny, to jednak spowolnienie gospodarcze na początku 2021 r. może przyczynić się do jego spadku.

– Zaczynamy rok od sprzedaży GBP, zwłaszcza na notowaniach GBP/USD. Osłabienie dolara może przyczynić się do tego, że kabel wzrośnie w ciągu roku, ale nasze obecne prognozy nie zakładają, aby do drugiej połowy 2021 r. GBP/USD utrzymywał się na poziomie wyższym od obecnego – wskazują stratedzy TD Securities.

Wielu ekonomistów wskazuje przy tym, że kluczowe znaczenie dla wzrostu notowań pary GBP/USD będzie miało osłabienie dolara amerykańskiego. Podobnie jak w przypadku EUR/USD spodziewają się oni, że dalsza aprecjacja odzwierciedlać będzie przede wszystkim słabość dolara a nie siłę szterlinga.

National Australia Bank (NAB) będący jedną z czterech największych instytucji finansowych w Australii uważa, że dzięki umówię handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską, kurs funta może wzrosnąć do 1,3750 USD, bądź nawet powyżej 1,40 USD, przy czym na test tego drugiego przyjdzie nam poczekać przynajmniej do 2021 roku.

Jeszcze bardziej optymistycznie na notowania szterlinga patrzą eksperci z Credit Suisse. W ich ocenie, kurs funta wzrośnie w przyszłym roku nawet do 1,50 USD, co byłoby najwyższym poziomem od czerwca 2016 roku, tj. od pamiętnego referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Podobnie jak wielu innych ekonomistów, podkreślają oni jednak, że tak znaczny wzrost kursu funta w znacznym stopniu wynikać będzie z szerszej słabości dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator medical kurs | złoty kurs | lotos akcje cena | ropa kurs | lotos cena akcji | notowania pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara zależeć będzie od awersji na ryzyko i wzrostu gospodarczego
Następny artykułHuczny powrót debiutów na GPW w 2020 roku zakończył katastrofę lat ubiegłych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here