Naga MarketsBrexit: Kurs funta do dolaraKurs funta wzrósł od połowy marca 2020 roku o ponad 28 centów z 1,14 USD aż powyżej 1,42 USD. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 15. miesięcy szterling umocnił się względem dolara amerykańskiego o blisko 25 proc. Analitycy walutowi Westpac zauważają jednak, iż w ostatnich tygodniach przewaga funta szterlinga nad dolarem uległa zmniejszeniu. W tym kontekście uważają oni, że do ponownych wzrostów kursu funta względem dolara (GBP/USD) potrzebny będzie nowy impuls.

Kurs funta w okolicy istotnego oporu 

Spoglądając na notowania GBP/USD zauważymy, że znaczna aprecjacja kursu funta, jaką obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy sprawiła, iż kurs tej pary walutowej znalazł się na najwyższym poziomie od kwietnia 2016 r. i jednym z najwyższych od czasu pamiętnego referendum z czerwca 2016 r., kiedy to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, co doprowadziło wówczas do panicznej wyprzedaży GBP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

GBPUSD Daily

Warto przy tym zwrócić uwagę, że kurs funta już kilkanaście dni temu znalazł się w okolicy 1,42 USD. Niemniej jednak, poziom ten w dalszym ciągu nie został pokonany, gdyż rynek utrzymuje się od tego czasu w stosunkowo wąskiej konsolidacji

W ocenie ekonomistów Westpac, kurs funta może utrzymać się w obecnym przedziale jeszcze przez pewien czasu. Mimo to prognozują oni jedna, że ma on potencjał do dalszych wzrostów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Westpac zauważa, że program szczepień w Wielkiej Brytanii i odejście Banku Anglii od rozważania ujemnych stóp były ważnymi czynnikami, które spowodowały silne wzrosty kursu funta do dolara.

Eksperci dostrzegają także, że rentowności w Wielkiej Brytanii wzrosły i nastąpiło gwałtowne zmniejszenie różnicy w stosunku do rentowności USA. W ciągu ostatnich kilku tygodni luka ta jednak ponownie się powiększyła, co zdaniem Westpac ograniczy możliwości dalszego wzrostu funta. Jeżeli zatem szterling miałby wrócić do wzrostów, “potrzeba alternatywnego źródła napędu kierunkowego dla GBP.”

Westpac zauważa również obawy związane z wariantem Delta, czyli indyjskim wariantem koronawirusa na terenie Wielkiej Brytanii oraz gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń, co utrudni rządowi dalsze rozluźnienie restrykcji przewidzianych na 21 czerwca br.

invest

W ocenie ekonomistów, impulsem do ponownych wzrostów kursu funta względem dolara amerykańskiego może okazać się słabość tego drugiego. Spodziewają się oni bowiem, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) przyjmie bardzo ostrożne podejście w dostosowywaniu polityki monetarnej, zwłaszcza, że będzie chciała znacznie silniejszego tempa poprawy na rynku pracy.

W tym kontekście oczekuje się, że Fed będzie zacieśniał politykę później niż oczekuje tego rynek.

– Wniosek jest taki, że jeśli rynek pracy nie zacznie nagle tworzyć miejsc pracy w marcowym, silnym tempie, znaczący postęp, do którego dążą gołębio nastawieni prezesi Fed, nie zostanie osiągnięty do początku 2022 r., co sprawia, że sygnał o zacieśnianiu polityki monetarnej będzie późniejszy niż wskazuje większość harmonogramów – przyznają ekonomiści Westpac.

Westpac spodziewa się, że ta niechęć do zacieśniania polityki pozostawi dolara podatnym na ponowną presję sprzedaży i zapewni ważne wsparcie GBP/USD. Jeśli jednak Fed zmieni kurs, GBP/USD będzie wyraźnie bardziej podatny na zagrożenia.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analizy gieldowe | Dolar nowozelandzki | axi trader | akcje xtb | kurs usd | mbank akcje | akcje tauron | kurs dolara forex |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPZU udzieli 100 mln zł finansowania na rozbudowę elektrowni wiatrowej Potęgowo
Następny artykułGPW: Zakończono V edycję Index Investment Challenge
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here