Naga MarketsWraz z początkiem nowego tygodnia, kurs funta zyskuje zarówno w relacji do euro, jak również do dolara amerykańksiego. Aprecjacja szterlinga odzwierciedla reakcję rynku na rozbieżności w programach szczepień przeciw koronawirusowi między Wielką Brytanią a Unią Europejską. W Zjednoczonym Królestwie zaszczepiono bowiem aż pięć razy więcej osób w stosunku do populacji niż w Unii Europejskiej.

  • Wielka Brytania szczepi ponad 4-krotnie szybciej niż UE
  • Kurs funta zyskuje w relacji do euro i dolara amerykańskiego 

Kurs funta wzrósł do najwyższego poziomu od 8. miesięcy 

Rozbieżność w tempie szczepień miedzy Wielką Brytanią a Unią Europejską sprawiła, że kurs pary walutowej EUR/GBP osunął się w minionym tygodniu poniżej 0,8830 GBP, co było najniższym poziomem od maja 2020 roku. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie trwale pokonane, deprecjacja mogłaby być kontynuowana nawet do 0.8690 GBP.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/GBP Daily

James Athey, dyrektor inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments uważa, że różnice między dynamiką szczepień w UE i UK są jednym z powodów, dla których funt szterling nadal będzie zyskiwał na wartości. 

Przewiduje on, że w ciągu kilku najbliższych lat kurs funta wzrośnie w relacji do euro o ponad 21 proc. osiągając wycenę na poziomie do 70 pensów, co byłoby najniższym poziomem od listopada 2015 r. i jednym z najniższych od listopada 2007 r.

Wielka Brytania szczepi ponad 4-krotnie szybciej niż UE

Podczas gdy kryzys finansowy spowodowany wybuchem pandemii był na kontynencie jak dotąd mniej dotkliwy niż na wyspach, spekuluje się, że z powodu wolniejszych szczepień, Unia Europejska będzie wolniej wychodziła z paraliżujących gospodarkę blokad.

W Wielkiej Brytanii do tej pory zaszczepionych zostało już bowiem 8 proc. społeczeństwa, podczas gdy we wspólnocie jest to nieco ponad 1,5 proc. Oznacza to, że na każde 100 mieszkańców, w UK zaszczepionych jest już 8 osób, a w UE ponad 4 razy mniej.

– Wielka Brytania zaczęła imponować wprowadzeniem szczepionki – przyznał Jordan Rochester, strateg walutowy w Nomura International.

Autor poleca rownież:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs jsw | pgnig cena akcji | kursy walut w czasie rzeczywistym forex | dax index online | biomed lublin gpw |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUltimate Games: Smuggler Simulator trafi na rynek w 2023 r.
Następny artykułLPP wzrosło o ponad 5%, odreagowanie na amerykańskim rynku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here