Naga MarketsKurs funta wzrośnie do 5,13 zł w miesiąc. Danske o GBP/PLNW obliczu zbliżającego się porozumienia dotyczącego umowy handlowej pomiędzy UK oraz Unią Europejską kurs funta może dynamicznie wzrosnąć w skali następnego miesiąca osiągając wycenę 5,13 zł, uważają analitycy Danske Banku w swoim najnowszym raporcie. Aprecjacja ma dotyczyć nie tylko GBP/PLN, ale również pozostałych par walutowych z funtem, w tym GBP/USD (prognoza wzrost do 1,44).

  • Jeżeli porozumienie dojdzie do skutku to kurs funta ma dynamicznie zyskiwać w przeciągu następnego miesiąca
  • Realizacja prognoz Danske Bank oznacza dla GBP/PLN powrót do poziomów z początku listopada, a dla GBP/USD test najwyższych pułapów od czasu głosowania w sprawie Brexitu
  • EUR/GBP miałby natomiast testować strefę poziomów z marca roku bieżącego

Kurs funta mocno zyskać na umowie ws. Brexitu. Szansa na sukces to jednak 50%

Uważamy, że prawdopodobieństwo zawarcia transakcji brexitowej wynosi około 50-50, ale ostatnie komentarze są bardziej pozytywne, sugerując, że transakcja pozostaje bardziej prawdopodobna niż nie – pisali analitycy Danske Banku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zawarcie umowy nie jest więc przesądzone, jeżeli jednak do niego dojdzie, to kurs funta będzie mocno zyskiwał do konkurentów zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących.

Prognozy dla kursu funta. Źródło: Danske Bank

Krótkoterminowo porozumienie może silnie podbijać GBP, co wypchnie kurs GBP/PLN w okolice 5,13 zł, według analityków Danske. Ostatecznie jednak do końca 2021 roku ten miałby stopniowo korygować i zakończyć go ostatecznie bliżej poziomu 5,06 zł.

Kurs euro do funta. EUR/GBP i dwa scenariusze, które mogą się rozegrać

Oczekujemy, że wynik trwających negocjacji brexitowych zadecyduje o losie funta brytyjskiego. Uważamy, że szansa to 50%, ale ostatnie komentarze były bardziej zachęcające, sugerując, że porozumienie powinno dojść do skutku. W przypadku zawarcia umowy, EUR/GBP pójdzie znacznie niżej w kierunku poziomu 0,86 wspieranego przez inwestorów wyceniających premię za ryzyko Brexitu, reflację spowodowaną szczepieniami i Zjednoczone Królestwo prześcigające strefę euro – komentowali analitycy Danske.

Prognozy dla kursu EUR/GBP w przeciągu kolejnych 12 miesięcy.

Konsensus rynkowy zakłada, że kurs EUR/GBP będzie plasował się nieco wyżej, w okolicach 0,9, jednak Danske mocno wierzy w zbawienny wpływ umowy na notowania funta. Jeżeli jednak do jej zawarcia nie dojdzie, wtedy podbicie wartości może być równie dynamiczne.

– W przypadku braku porozumienia, oczekujemy, że EUR/GBP ruszy w górę, jednak nie osiągnie parytetu zatrzymując się na 0,97. Wierzymy, że “zrównoważony” kurs wymiany stanie się wyraźniejszy w nowym roku, kiedy będziemy wiedzieć więcej – podsumowali analitycy Danske.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here