Naga MarketsKurs funta wzrośnie do 1,48 USD, dolar skazany na spadki, komentuje INGOdbicie dolara amerykańskiego okazało się krótkotrwałe, kurs funta szterlinga wzrósł w wyniku zmniejszenia prawdopodobieństwa wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, a euro zrzuca ze swoich barków rosnącą niepewność polityczną we Włoszech. Analitycy ING poddają ocenie obecną sytuację na rynku walutowym oraz oceniają kondycję trzech głównych walut w środę, 13 stycznia 2020 roku.

  • Kurs dolara po trzech dniach korekty wzrostowej tracił we wtorek, a w środę próbuje skromnie odbijać, ruch jest jednak marginalny
  • Na wczorajszych wypowiedziach szefa Banku Anglii wyraźnie skorzystał natomiast funt, który testował długoterminowe maksima
  • To właśnie funt, obok franka i jena, są dzisiaj najmocniejszymi z walut w gronie G10

Kurs dolara: Odbicie USD okazało się ograniczone

Jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, czas trwania odbicia dolara okazał się dość ograniczony i obecnie obserwujemy ponowną ogólną słabość USD. O ile oczekiwania co do wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w stosunku do strefy euro mogą postawić pod znakiem zapytania niedźwiedzią historię USD, o tyle tak długo jak Fed będzie trzymał się swoich ram średniej inflacji, pozwoli na wybicie wskaźnika CPI i utrzyma stopy procentowe na niezmiennym poziomie, o tyle głęboko ujemna realna stopa procentowa będzie ciążyła dolarowi.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Na froncie danych amerykańskich oczekujemy, że grudniowy odczyt CPI pozostanie na poziomie 1,2% r/r, a bardziej znaczące przyspieszenie zakładane jest drugiego kwartału – komentowali analitycy ING.

Euro skupia się na wydarzeniach politycznych we Włoszech

Najnowszy newsflow sugeruje, że młodszy partner koalicyjny pod przywództwem byłego premiera Matteo Renziego ma opuścić rząd, a listy z rezygnacjami jego ministrów mogą pojawić się dziś po południu. Jak mówi Paolo Pizolli, ryzyko kryzysu rządowego szybko rośnie.

– Zwiększona niepewność polityczna nie miała w ostatnich dniach większego wpływu na euro, a według naszych szacunków nie wprowadzono żadnej premii za ryzyko (na podstawie naszych szacunków EUR/USD obraca się wokół krótkoterminowej wartości godziwej), przy czym EUR/CHF również nie odczuwa znaczącej presji spadkowej – pisano dalej.

Kurs funta mocno w górę: mniejsze ryzyko ujemnych stóp w UK

Brytyjska waluta otrzymała impuls wzrostowy od gubernatora Banku Anglii Andrew Bailey’a, który wypowiadał się o ujemnych stopach procentowych jako o kontrowersyjnym instrumencie zmniejszając zdaniem inwestorów szansę na ich wprowadzenie w UK.

– Jest to zgodne z naszą opinią, że BoE prawdopodobnie nie obniży stóp do poziomu ujemnego (ze względu na kwestię rentowności banków oraz oczekiwane ożywienie gospodarcze od 2 kw. br.), a w połączeniu z szybszym tempem szczepień w Wielkiej Brytanii niż w UE, oczekujemy, że EUR/GBP zejdzie poniżej naszego docelowego poziomu 0,8800 – komentowali analitycy ING.

ING oczekuje wyraźniejszego wzrostu kursu funta szterlinga w stosunku do dolara amerykańskiego. Prognoza banku na koniec 2021 to 1,48 dla popularnego kabla.

RPP bez łagodzenia, polski złoty może zyskać

W centrum uwagi znajduje się dzisiejsze posiedzenie Narodowego Banku Polskiego i wbrew ostatnim komentarzom bankowców centralnych, ekonomiści ING nie spodziewają się w styczniu cięcia stóp procentowych.

Prezes Adam Glapiński zasugerował, że dalsze luzowanie może być uzależnione od trzeciej fali pandemii, która jak na razie nie nadeszła. Rynek skupi się na komentarzach dotyczących złotego w po grudniowej interwencji walutowej NBP.

Naszym zdaniem interwencja walutowa została podjęta, aby zapobiec aprecjacji złotego i wesprzeć eksporterów, ale również, aby uniknąć strat NBP na zapasach walutowych, dlatego bank centralny powinien być mniej skłonny do dalszego działania w pierwszej połowie tego roku – podsumował zespół ING.

Brak cięcia stóp i bezpośrednich komentarzy o przyszłych interwencjach na rynku walutowym powinny wspierać złotego w środę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here