Naga MarketsPozytywne perspektywy dla głównych gospodarek nadal wspierają nastroje na rynkach finansowych. Funt wraz z koroną norweską były wczoraj najsilniejszymi graczami z grupy G10 – jeden napędzany przez utrzymujący się optymizm co do lepszego wzrostu w przyszłości dzięki imponującemu wdrożeniu szczepionek przeciw koronawirusowi, a drugi przez gwałtowne wzrosty cen ropy naftowej.

  • Wielka Brytania szczepi o wiele szybciej niż UE
  • Już 23 proc. populacji UK zostało zaszczepione przeciw koronawirusowi
  • Zdaniem MUFG, kurs funta wzrośnie do 1,40 USD

Wielka Brytania zaszczepiła już 23 proc. populacji 

Mimo, że większość krajów europejskich zmaga się z opóźnieniami w dostawach kolejnych partii szczepionki przeciw koronawirusowi, Wielkiej Brytanii udało się zaszczepić zakładane 15 milionów osób dwa dni przed terminem. Informacja ta zwiększyła presję na szybsze złagodzenie obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczegółowy plan wyjścia z obecnego lockdawnu ma zostać przedstawiony w przyszły poniedziałek. Inwestorzy wyraźnie dostrzegają jednak względną poprawę sytuacji w Wielkiej Brytanii, która będzie nadal wspierać funta.

Niezwykle wyraźnie uwypukla się w ostatnim czasie różnica w dynamice szczepień przeciw koronawirusowi. W Wielkiej Brytanii zaszczepiono już bowiem 23 proc. populacji, podczas gdy w Unii Europejskiej zaledwie 4,8 proc.

Mimo to, rządy niektórych państw strefy euro dążą obecnie do luzowania obostrzeń, gdyż mimo wolniejszego tempa szczepień, ilość zakażeń, zgonów i hospitalizacji spada w ostatnim czasie.

Według wczorajszych danych średnia 7-dniowa liczba nowych zakażeń w Niemczech spadła do poziomu nieco powyżej 7 tys. i jest najniższa od października ubiegłego roku. Liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii zajętych przez pacjentów z COVID spadła o około 25% w porównaniu z najwyższym poziomem odnotowanym w styczniu. Zakażenia we Włoszech i Francji utrzymują się na stabilnym poziomie, znacznie niższym niż w listopadzie. Liczba zakażeń w Hiszpanii spadła o prawie 60% w porównaniu z najwyższym poziomem odnotowanym 17 stycznia.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta wzrósł w tym tygodniu w okolice 1,39 USD, co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2018 roku.

Stratedzy walutowi japońskiej grupy finansowo-bankowej Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) prognozują, że szterling mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 1,40 USD.

GBPUSD Weekly

Eksperci wskazują, że ich pogląd jest jednak obarczony jednym ryzykiem. Mowa tu o możliwej eskalacji tarć na granicy między Wielką Brytanią a UE, które mogłyby podważyć zaufanie.

Zauważają oni natomiast, iż ryzyko to wydaje się teraz ustępować dzięki danym firmy logistycznej Transporeon, która podała, że wskaźnik odrzuceń dla ładunków wysyłanych z Francji do Wielkiej Brytanii spadł do najniższego poziomu od ostatniego tygodnia listopada.

– Wyraźnie widać, że spowolnienie przepływu ładunków od początku roku, które było szeroko komentowane, teraz się odwraca, a nadrabianie zaległości oznacza wzrost popytu. Spadek współczynnika odrzuceń jest wyraźnym sygnałem, że przepływy handlowe normalizują się – wskazali ekonomiści dodając, że na tym etapie test poziomu 1,4000 w parze GBP/USD wydaje się nieunikniony, a perspektywy na razie pozostają korzystne.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik co to jest | ropa wti forum | notowania mercator | waluty online | dolary kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRynek akcji może zanotować najdłuższą serię wzrostów od 17 lat. Jak radzi sobie dolar?
Następny artykułSłaba kondycja Dino Polska i niepewna przyszłość Mercatora – komentuje Michał Palaczyk
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here