Naga MarketsDavid Frost, brytyjski negocjator ds. Brexitu

David Frost, brytyjski negocjator ds. Brexitu, oświadczył, że Wielka Brytania dąży do zmniejszenia do minimum tarcia z UE poprzez ułatwienia celne. Twierdzi również, że można szybko osiągnąć porozumienie. Dodał, że Londyn jest przygotowany na przyjęcie z blokiem umowy o wolnym handlu w stylu Australii. Z kolei eksperci z grupy ANZ oczekują wzrostu pary walutowej GBPUSD do 1,36 do końca bieżącego roku. We wtorek kurs konsoliduje nieco powyżej okrągłego poziomu 1,30.


Zobacz również: Mark Carney: Ujemne stopy i „helicopter money” to pułapka dla banków centralnych

Brexit będzie korzystny dla Wielkiej Brytanii w długim terminie

Kluczowe uwagi z wypowiedzi Frosta:

  • Chcemy kanadyjskiej umowy o wolnym handlu z UE;
  • Jesteśmy gotowi do handlu na warunkach australijskich, jeśli nadal będą wątpliwości UE dotyczące umowy o wolnym handlu;
  • Wielka Brytania nie będzie gospodarką o niskim standardzie;
  • Możliwe jest osiągnięcie wyższych standardów bez wspólnego prawa i przepisów;
  • UK będzie mieć ogromną przewagę nad UE w szybkim ustalaniu nowych zasad i przepisów;
  • Frost uważa, że nawet jeśli Brexit wiąże się z krótkoterminowymi kosztami, zostaną one szybko zrekompensowane przez zyski w średnim okresie;
  • Nie boimy się sugestii, że pojawią się tarcia handlowe i bariery z UE;
  • Nie jesteśmy jeszcze gotowi na kompromis;
  • Będziemy traktować Irlandię jak każdą inną część Wielkiej Brytanii.

David Frost powiedział na uniwersyteckim wykładzie w Brukseli, że Wielka Brytania, która opuściła UE pod koniec stycznia, chciała umowy handlowej podobnej do tej, którą Kanada zawarła z blokiem, gdy okres przejściowy zakończy się 31 grudnia 2020 r.

Brexit kurs funtaNegocjatorzy UE oznajmili, że w przypadku umowy w stylu kanadyjskim Wielka Brytania musiałaby przyjąć równe warunki działania z blokiem dotyczącym pomocy państwom, środowisku, zatrudnieniu i inne przepisy w celu ochrony przed nieuczciwą konkurencją z jednolitym rynkiem europejskim.

Frost podsumował, że niezależnie od tarć handlowych w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego, jego kraj będzie dążył do zminimalizowania spięć w jak największym stopniu poprzez liczne ułatwienia celne.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
72,1% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Brexit: Szterling z szansą do wzrostu  – ANZ

Powołując się na zdolność Zjednoczonego Królestwa do finansowania swoich deficytów i optymistyczne zaufanie biznesowe, analitycy z Grupy Bankowej Australii i Nowej Zelandii (ANZ) oczekują, że do końca roku para walutowa GBPUSD osiągnie poziom 1,36.

Wydaje się, że brytyjska polityka fiskalna stanie się bardziej ekspansywna w celu wsparcia rządowego Brexitu i regionalnych programów wyrównawczych. Wydatki rządowe mogłyby zwiększyć PKB o ponad 1% w latach 20/21 – napisano w raporcie.

Rozmowy handlowe z UE rozpoczną się w przyszłym miesiącu. Obie strony chcą kompleksowej umowy handlowej, ale opinie różnią się pod kątem tego, jak to osiągnąć.

Pomimo intensywnej niepewności w drugiej połowie ubiegłego roku Wielka Brytania nie ma problemów z finansowaniem swojego podwójnego deficytu. Rośnie zaufanie biznesu, lęk przed Brexitem spada, a funt jest tani. Spodziewamy się poszarpanego, ale stopniowej aprecjacji brytyjskiej waluty – podsumowano.

Zobacz również: Funt odreaguje, ale pozostanie pod presją podaży oraz Brexitu

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here