Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych o wiele spokojniej niż chociażby dwa poprzednie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie obniżył swoich stóp procentowych. Nie oznacza to jednak, że kursy poszczególnych walut stały w miejscu. 

Rozprzestrzeniająca się po całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się bowiem do ucieczki inwestorów z aktywów obarczonych wyższym ryzykiem do pozycji gotówkowych, na czym najwięcej zyskuje w ostatnim czasie kurs dolara amerykańskiego. Zauważalne wzrosty dostrzec można było także na notowaniach funta szterlinga. Jak na ich tle wygląda polski złoty?

Kurs dolara największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar amerykański, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni aż o 2,08%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również jen japoński, który zyskał 1,53%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługują natomiast kursy dolara australijskiego, euro i dolara nowozelandzkiego, które traciły kolejno 1,21%, 1,36% oraz 1,43%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Dolar i Funt największymi wygranymi tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs dolara amerykańskiego, który wzrósł o niemal 18 groszy. Zauważalne wzrosty odnotował także kurs funta, który podrożał w ciągu tygodnia o niemal 14 groszy. Nieco mniejsze wzrosty (ale mimo wszystko wzrosty) dostrzec można było też na notowaniach franka szwajcarskiego i euro, których kursy wzrosły na przestrzeni ostatnich dni kolejno o 6 i 5 groszy.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 5 kwietnia 2020 r.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł o ponad 5 groszy
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN wzrósł o niemal 6 groszy
  • Kura funta GBPPLN wzrósł o niemal 14 groszy
  • Kurs dolara USDPLN wzrósł o niemal 18 groszy
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,2482 zł 5.04.2020, godzina 17:00
Kurs euro EURPLN 4,5901 zł 5.04.2020, godzina 17:00
Kurs funta GBPPLN 5,2137 zł 5.04.2020, godzina 17:00
Kurs franka CHFPLN 4,3390 zł 5.04.2020, godzina 17:00

Kurs euro wzrósł o ponad 30 groszy

Kurs euro wzrósł w minionym tygodniu o ponad 5 groszy, powiększając tym samym trwającą od miesiąca aprecjację do ponad 30 groszy. Fakt ten sprawił, że EUR jest obecnie na jednym z najwyższych poziomów od 11 lat tj. od marca 2009 roku. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć nawet w okolice 4.75 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł o ponad 47 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w trakcie minionego tygodnia o niemal 6 groszy. Licząc jednak od dołków z listopada 2019 roku, aprecjacja przekroczyła już 47 groszy. Warto zwrócić uwagę, że kurs funta znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od pamiętnego “Czarnego Czwartku” ze stycznia 2015 roku.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o niemal 48 grosze

Kurs funta wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o niemal 14 groszy (choć w skrajnym momencie jego aprecjacja wynosiła ponad 16 groszy), powiększając tym samym trwającą od 19 marca br. aprecjację do niemal 48 groszy (choć w skrajnym momencie wzrosty wynosiły ponad 50 groszy).

Wskutek tych wzrostów GBP pokonał techniczny opór w wysokości 5.15 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od grudnia 2016 r. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 5.35 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara wzrósł o niemal 18 grosze

Kurs dolara wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o niemal 18 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, USD mógłby wzrosnąć nawet w okolice niedawnych wierzchołków tj. 4.30 zł. Gdyby jednak opór ten został pokonany, kurs dolara znalazłby się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here