Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Rozprzestrzeniająca się po całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do ucieczki inwestorów z aktywów obarczonych wyższym ryzykiem do pozycji gotówkowych, na czym najwięcej zyskuje w ostatnim czasie kurs funta szterlinga. Zauważalne spadki dostrzec można było natomiast na notowaniach dolara amerykańskiego. Jak na ich tle wygląda polski złoty?


Kurs funta największym wygranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się funt szterling, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni aż o 3,33%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również dolar australijski i nowozelandzki, których kursy wzrosły kolejno o 2,46% i 2,12%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego, który osunął się aż o 4,64%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs dolara największym przegranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs funta, który wzrósł o ponad 14 groszy. Tydzień do udanych zaliczyć może także kurs euro, który wzrósł o symboliczne 0,6 grosza.

W tym samym czasie kurs dolara osunął się o niemal 17 groszy a frank szwajcarski o ponad 1 grosz.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 29 marca 2020 r.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł o 0,6 grosza
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN osunął się o nieco ponad 1 grosz
  • Kura funta GBPPLN wzrósł o ponad 14 groszy
  • Kurs dolara USDPLN spadł o niemal 17 groszy
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,0725 zł 29.03.2020, godzina 13:40
Kurs euro EURPLN 4,5379 zł 29.03.2020, godzina 13:40
Kurs funta GBPPLN 5,0748 zł 29.03.2020, godzina 13:40
Kurs franka CHFPLN 4,2819 zł 29.03.2020, godzina 13:40

Kurs euro spadł o ponad 12 groszy

Kurs euro ma za sobą niezwykle emocjonujący tydzień. Tylko w trakcie poniedziałkowej sesji wzrósł on bowiem o ponad 10 groszy powiększając tym samym trwającą od 5 marca aprecjację do niemal 35 groszy.

Mimo tak dynamicznych wzrostów, w ciągu trzech kolejnych dni kurs euro zaliczył silną przecenę, w wyniku której EUR potaniało o ponad 12 groszy. Pod koniec tygodnia pojawiło się niewielkie odreagowanie, dzięki któremu kurs euro zakończył tydzień symbolicznymi wzrostami o 0,6 grosza.

Warto zwrócić jednak uwagę, że w dalszym ciągu utrzymuje się on pod presją podaży. Jeżeli tylko tendencja spadkowa będzie kontynuowana, kurs euro mógłby finalnie osunąć się w okolice 4.50 zł, bądź nawet 4.40 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego spadł o ponad 14 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w trakcie poniedziałkowej sesji o ponad 9 groszy. Fakt ten sprawił, że trwająca od 4 marca 2020 roku aprecjacja powiększyła się do niemal 37 groszy, dzięki czemu kurs franka znalazł się na najwyższym poziomie od pamiętnego “Czarnego Czwartku” z 15 stycznia 2015 r., kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy porzucił sztywny kurs wymiany euro na franka szwajcarskiego.

Od wtorku obserwowaliśmy jednak spadki, wskutek których kurs franka osunął się o ponad 14 groszy. Podobnie jak w przypadku euro, na notowaniach franka w piątek również pojawiło się niewielkie odreagowanie.

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego minionego tygodnia, kurs franka szwajcarskiego osunął się o nieco ponad 1 grosz. Warto zwrócić jednak uwagę, że w dalszym ciągu utrzymuje się on pod presją podaży. Jeżeli tylko tendencja spadkowa będzie kontynuowana, kurs franka mógłby finalnie osunąć się w okolice 4.1850 zł, bądź nawet 4.0850 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o niemal 34 grosze

Kurs funta wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o ponad 14 groszy (choć w skrajnym momencie jego aprecjacja wynosiła niemal 16 groszy), powiększając tym samym trwającą od 19 marca br. aprecjację do niemal 34 groszy (choć w skrajnym momencie wzrosty wynosiły prawie 36 groszy).

Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 5.15 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o niemal 24 grosze

Kurs dolara ma za sobą niezwykle emocjonujący tydzień. W trakcie poniedziałkowej sesji wzrastał on bowiem nawet o niemal 7 groszy, powiększając tym samym trwającą od 9 marca br. aprecjację do ponad 55 groszy.

Mimo tak znacznych wzrostów, w miniony wtorek pojawiła się reakcja podażowa i w ciagu kolejnych czterech dni kurs dolara osunął się o niemal 24 grosze. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs dolara mógłby osunąć się w najbliższym czasie w okolice 4.02 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBiznes Tok: Rutyna w handlu – pomoc czy przeszkoda? Emini Trader gościem programu
Następny artykułDywidenda = zysk? Koronawirus odmieniany przez wszystkie przypadki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here