Kurs euro dolara funta i franka do złotego PLNMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Na przestrzeni ostatnich dni nie poznaliśmy bowiem zbyt wielu istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata, które przyczynić mogłyby się do powstania ponadprzeciętnej zmienności na notowaniach popularnych walut. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 24 października 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,8549 zł 24.10.2020, godzina 8:00
Kurs euro EURPLN 4,5682 zł 24.10.2020, godzina 8:00
Kurs funta GBPPLN 5,0221 zł 24.10.2020, godzina 8:00
Kurs franka CHFPLN 4,2567 zł 24.10.2020, godzina 8:00

Kurs euro wzrósł o ponad 11 groszy

Kurs euro wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o nieco ponad 2 grosze. Licząc od 13 października, wzrost ten wyniósł natomiast już ponad 11 groszy. Wskutek tak znacznej aprecjacji rynek pokonał techniczny opór w wysokości 4,5150 zł i dotarł aż do 4,60 zł, gdzie już przed tygodniem pojawiła się silna reakcja podażowa. W minionym tygodniu również dostrzec można było walkę popytu z podażą. Spore, górne knoty świec na interwale dziennym wskazują, iż kontrolę nad rynkiem próbują przejąc sprzedający. Jeżeli tylko obecnie testowany opór zostanie trwale odrzucony, kurs euro mógłby spaść do 4,5150 zł. Biorąc jednak pod uwagę, że wsparcie to zbiega się z mierzeniem 61,8 proc. korekty Fibonacciego, niewykluczone, że już w jego okolicy ponownie pojawi się większa reakcja popytowa i kurs euro powróci do wzrostów.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka wzrósł o niemal 12 groszy

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o symboliczne 1,4 grosza. W ciągu dwóch ostatnich tygodni zyskał on natomiast już niemal 12 groszy. Wskutek tak znacznej aprecjacji rynek pokonał techniczny opór w wysokości 4,2480 zł. Późniejsze wzrosty nie trwały już jednak zbyt długo. Kurs franka utknął bowiem w wąskiej konsolidacji pomiędzy 4,2480 zł a 4,2750 zł. Spore, górne knoty świec na interwale dziennym wskazują, iż kontrolę nad rynkiem próbują przejąc sprzedający. Jeżeli tylko obecnie testowany opór zostanie odrzucony, kurs franka mógłby ponownie osunąć się poniżej 4,2480 zł, a to z kolei otwierałoby drogę do dalszej deprecjacji szwajcarskiej waluty.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o niemal 30 groszy

Kurs funta wzrósł na przestrzeni minionego tygodnia o niespełna 1 grosz. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zasięg jego aprecjacji wynosił w skrajnym momencie czwartkowej sesji niemal 8 groszy, co zwiększało zasięg trwającej od 7 października aprecjacji do blisko 20 groszy, a licząc od 11 września do niemal 30 gr.

Wzrosty te zatrzymały się jednak w okolicy 5,07 zł, gdzie już w czwartek pojawiła się reakcja podażowa. W ciągu niespełna dwóch dni, kurs funta osunął się o niemal 7 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, już wkrótce oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania bariery 5 zł za GBP. Jeżeli jednak wsparcie to zostanie pokonane, niewykluczona wydaje sie dalsza deprecjacja szterlinga.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara wzrósł o niemal 13 groszy

Kurs dolara wzrastał na początku minionego tygodnia o niemal 2 grosze, co powiększało zasięg trwającej od 13 października aprecjacji do niemal 13 groszy. Tendencja ta zatrzymała się jednak w okolicy 3,90 zł, gdzie już we wtorek pojawiła się większa reakcja podażowa. Na przestrzeni kolejnych dni, kurs dolara osunął się o niemal 5 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, notowania amerykańskiej waluty mogłyby wrócić nawet w okolice 3,78 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuropejski Bank Centralny chce walczyć z deflacją. Euro na celowniku
Następny artykułMieszane nastroje na rynkach, słabszy dolar – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here