Kurs euro dolara funta i franka do złotego PLNMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Mimo, że na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy kilka istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata, o czym więcej pisałem już wcześniej, to zmienność na większości popularnych walut była dość mocna ograniczona. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wyglądał na przestrzeni ostatnich dni polski złoty?

Kurs funta największym wygranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był funt szterling, którego kurs wzrósł aż o 1,95 proc. Tydzień do udanych zaliczyć mogą także euro i frank szwajcarski, których kursy wzrosły odpowiednio o 0,44 proc. i 0,15 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kursy dolara amerykańskiego i dolara kanadyjskiego i dolara nowozelandzkiego, które osunął się kolejno o 0,71 proc., 0,72 proc. i 0,94 proc.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta największym wygranym lipca

Warto zwrócić uwagę, że za nami nie tylko kolejny tydzień, lecz również miesiąc. Jak się okazuje, kurs funta zyskiwał najbardziej nie tylko na przestrzeni ostatnich dni, lecz także i tygodni.

Na uwagę zasługuje fakt, iż dolar amerykański osłabiał się w lipcu w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Jego największą deprecjację dostrzec można było wobec franka szwajcarskiego, euro i funta szterlinga.

Źródło: finviz.com

Kurs dolara największym przegranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs funta, który wzrósł aż o 7 groszy. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może natomiast kurs dolara amerykańskiego, który w relacji do polskiego złotego stracił ponad 3 grosze.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 26 lipca 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,7479 zł 2.08.2020, godzina 11:00
Kurs euro EURPLN 4,4180 zł 2.08.2020, godzina 11:00
Kurs funta GBPPLN 4,9088 zł 2.08.2020, godzina 11:00
Kurs franka CHFPLN 4,1084 zł 2.08.2020, godzina 11:00

Kurs euro wzrósł o 3 grosze

Kurs euro osunął się w trakcie poniedziałkowej sesji o niespełna 2 grosze, powiększając tym samym trwającą od 16 lipca br. deprecjację do niemal 11 groszy. Warto zwrócić uwagę, że deprecjacja wspólnej waluty zatrzymała się dopiero w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 4,39 zł. To właśnie tam w miniony wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Od tego czasu kurs euro wzrósł o niemal 3 grosze. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć do 4,4380 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka wzrósł o ponad 5 groszy

Kurs franka szwajcarskiego spadł w trakcie poniedziałkowej sesji o niespełna 5 groszy, powiększając tym samym trwającą od 10 lipca br. deprecjację do niemal 17 groszy. Warto zwrócić uwagę, że deprecjacja CHF zatrzymała się dopiero w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 4,06 zł. To właśnie tam w miniony wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Od tego czasu kurs franka wzrósł o ponad 5 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs franka szwajcarskiego mógłby wzrosnąć do 4,15 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrósł o ponad 10 groszy

Kurs funta spadł w trakcie poniedziałkowej sesji o ponad 3 grosze, powiększając tym samym trwającą od 10 lipca br. deprecjację do niemal 20 groszy. Warto zwrócić uwagę, że deprecjacja GBP zatrzymała się dopiero w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 4,08 zł. To właśnie tam w miniony wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Od tego czasu kurs funta wzrósł o ponad 10 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 4,99 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o ponad 30 groszy

Kurs dolara osunął się w minionym tygodniu o ponad 8 groszy, powiększając tym samym trwającą od drugiej połowy czerwca deprecjację do ponad 30 groszy. Fakt ten sprawił, że kurs funta był w trakcie piątkowej sesji na najniższym poziomie od października 2018 roku. To właśnie tam pojawiła się reakcja popytowa, wskutek której kurs dolara wzrósł pod koniec tygodnia o niemal 5 groszy.

Koniec, końców, kurs dolara osunął się na przestrzeni ostatniego tygodnia o ponad 3 grosze. Jeżeli jednak piątkowe wzrosty będą kontynuowane, USD mógłby dotrzeć nawet do 3,7770 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBloomberg: Amerykanie rezygnują z dolarów na rzecz bitcoinów
Następny artykułNiepewna przyszłość brytyjskiej waluty. BofA sugeruje silny spadek kursu funta
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here