Naga MarketsKurs funta wzrastał w każdej sesji tego tygodnia. Co dalej?Kurs funta zmierza do zakończenia tygodnia, w którym każda dzienna świeca okazała się zielona (czekamy jeszcze na piątkowe zamknięcie). Siła odbicia brytyjskiej gospodarki ma być kluczowym czynnikiem, który brać będzie pod uwagę Bank of England przy stanowieniu polityki monetarnej, jak uważają analitycy MUFG.

  • W czerwcu z BoE odchodzi największy zwolennik zacieśniania polityki monetarnej, Andy Haldane
  • Poprawa sytuacji gospodarczej w USA może przeważyć szalę na korzyść dolara
  • Sytuacja brytyjskiego eksportu może się poprawić w kolejnych miesiącach

Funt a brytyjska gospodarka

W odniesieniu do kursu funta, analitycy MUFG spodziewają się raczej mniej jastrzębio nastawionego Bank of England niż wcześniej (czyli mniej skłonnego do podwyższenia stóp procentowych). Gorzej ma wyglądać także brytyjski eksport do krajów Unii Europejskiej niż miało to miejsce w trakcie członkostwa we Wspólnocie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Właśnie wpływ tych bodźców ma przekładać się na osłabienie wsparcia dla brytyjskiej waluty, co potencjalnie zwiększa szansę na jej deprecjację w USD. Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych okazała się bowiem lepsza niż spodziewano się jeszcze przed kilkoma miesiącami.

W połowie marca, Rezerwa Federalna zrewidowała swoje prognozy w górę, podnosząc oczekiwania do do stopy wzrostu PKB w 2021 roku do 6,4% względem zapowiadanych w grudniu 4,2%.

Plus500

Spoglądając ponownie na kwestię brytyjskiej polityki monetarnej, jest tutaj nieco zamieszania w związku z tym, że Andy Haldane, obecny główny ekonomista BoE, ustępuje ze stanowiska w czerwcu. Tymczasem, Bank of England na początku maja wypuszcza Monetary Policy Report, a kolejna edycja tego raportu jest planowana dopiero na sierpień.

Zatem, Haldane nie będzie miał już znaczącego wpływu na postanowienia po majowym raporcie i przede wszystkim na podsumowanie okresu, gdy UK ma już wejść w etap mocnej odbudowy gospodarczej.

Poza tym, jak wskazuje MUFG, z BoE w sierpniu odejdzie także największy zwolennik niskich stóp procentowych, Gertjan Vlieghe.

Zobacz również:

Odejście największego jastrzębia wśród członka Komitetu Polityki Pieniężnej BoE zostanie częściowo zrównoważone gołębio nastawionego członka, Gertjana Vlieghe, który również wkrótce opuści posadę. – zaznaczyli analitycy MUFG.

Nadal uważamy, że BoE rozpocznie ograniczanie zakresu QU dopiero w drugiej połowie roku, gdy brytyjska gospodarka odbije nieco mocniej. – dodali. – Zaburzenia w handlu międzynarodowym zaczną być coraz mniej istotne, wraz z tym gdy obie strony staną się nieco bardziej oswojone z nowymi warunkami prawnymi.

Kurs funta (GBP/USD) kończy tydzień na plusie

Kurs funta do dolara zyskiwał w trakcie każdej sesji tego tygodnia, konsekwentnie pnąc się do góry. Nie było jednak tu mowy o rakietowym wystrzale, a raczej o zwyżce przy niezbyt wysokim wolumenie.

Mimo, że każda sesja w tym tygodniu kończyła się zieloną świecą, to ostatecznie, zakres tygodniowej zwyżki przed piątkowym zamknięciem to 0,9%.

Kurs funta wzrastał w każdej sesji tego tygodnia. Co dalej?
Notowania kursu GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Z perspektywy technicznej, kluczowe jest obecnie zdecydowane przebicie 1,382 dol. Jeśli do tego dojdzie, kolejnym przystankiem może być 1,385 dol., a potem 1,39 dol.

Odrzucenie zejścia do 1,372 w piątkowej sesji i potem zdecydowane wybicie do 1,382 dol. może być pewną wskazówką dla byków, ale nie jest to solidny sygnał.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazyco oznacza blik | mercator giełda | zloty kurs | pkn orlen cena akcji | mercator medical akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here