Kurs funta wyprzedawany na Forex. Ile kosztuje euro, dolar i frank we wtorek, 8 grudnia 2020 r.W momencie, gdy polskiemu złotemu ciąży veto w UE przeciwko budżetowi, tak samo kursowi funta ciąży brak porozumień handlowych na ostatnim odcinku okresu przejściowego Brexitu. W efekcie GBP/PLN silniej traci, wyróżniając się na tle euro, dolara i franka szwajcarskiego. We wtorkowe popołudnie PLN korzysta z rajdu ryzyka na międzynarodowych i odbija od tygodniowych minimów.

  • Kursy walut we wtorek, 8 grudnia 2020 roku, kształtują się następująco: euro kosztuje 4,4693 zł, dolar 3,6873 zł, frank 4,1423 zł i funt 4,9244 zł
  • Funt pozostaje nadal najsłabszy w stosunku do polskiej złotówki, będąc jednocześnie najsilniej tracącą walutą w gronie gospodarek G8
  • Polska złotówka chwilowo była najtańsza od ponad tygodnia, jednak w południe miejsce ma wyraźniejszy powrót apetytu na ryzyko i odbicie PLN

Funt szterling nadal słaby. GBP/PLN traci we wtorek

Kurs funta kolejny dzień z rzędu pozostaje jedną z najsłabszych walut na rynkach międzynarodowych, co widać również w stosunku do polskiego złotego. W trakcie poniedziałkowej sesji para walutowa GBP/PLN spadała chwilowo poniżej poziomu 4,90 zł, testując najniższe poziomy od drugiej połowy września.

Co prawda większość tych spadków udało się odrobić, jednak we wtorek rynek ponownie powraca do deprecjacji. Kurs funta traci ponad 0,3% i we wtorek płaci się za niego 4,92 zł. GBP/PLN wyraźnie oddalił się od psychologicznego poziomu 5 zł, a utrzymywanie się poniżej dołków z listopada oznacza, że droga do silniejszych spadku w kierunku poziomu 4,80, gdzie wypadają najniższe poziomy z września, staje się o wiele bardziej prawdopodobne.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara nie potrafi pokonać poziomu 3,70 zł

We wtorek traci również kurs dolara. Para walutowa drugi dzień z rzędu próbowała wracać nad poziom 3,70 zł, skończyło się to jednak piaskiem. Pałeczkę znowu przejmują rynkowe niedźwiedzie, a za USD/PLN płaci się dzisiaj 3,68 zł. W grudniu notowania dolara amerykańskiego utrzymują się na najniższych poziomach od sierpnia i początku września bieżącego roku, a test poziomu 3,65 zł wydaje się być jedynie kwestią czasu.

Dolarowi amerykańskiemu ciąży między innymi euforia na rynkach giełdowych, co sprawia, że posiadający dolary amerykańskie wymieniają je na akcję, a oprócz tego na kurs waluty negatywnie wpływa bardzo luźna polityka monetarna amerykańskiego banku centralnego.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka nieudolnie testuje 4,15 zł. CHF/PLN również w dół

Kurs franka podejmował we wtorek nieudaną próbę pokonania poziomu 4,15 zł. Chociaż para walutowa CHF/PLN przez chwilę znajdowała się na najwyższych poziomach od trzech tygodni, to w okolicach godzin południowych polski złoty odrabia część strat, w efekcie czego szwajcarski frank osłabia się o 0,15% i kosztuje 4,14 zł.

Od strony technicznej nadal jednak nie zmienia się wiele, a pięciogroszowy kanał zmienności utrzymuje się już od około miesiąca. Jego dolne ograniczenie wyznacza poziom 4,10 i dopiero wybicie któregokolwiek z granicznych poziomów tego zakresu pozwoli odpowiedzieć na pytanie, gdzie w przyszłości zmierzać będzie para walutowa CHF/PLN.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro pozostaje stabilny. EUR/PLN w konsolidacji do końca roku?

Wyraźniejszych rozstrzygnięć nie widać również na wykresie EUR/PLN. Kurs euro podobnie jak frank na początku wtorkowej sesji rósł, jednak następnie doszło do odwrócenia tendencji, a kontrolę przejęli sprzedający. W związku z tym, euro nadal utrzymuje tendencję konsolidacji a za wymianę płaci się dzisiaj 4,46 zł. Z

daniem analityków bieżący rok dla pary walutowej EUR/PLN powinien zakończyć się nieznacznie niżej, w okolicach poziomu 4,43 zł, jeżeli chodzi natomiast o prognozy średnioterminowe, te są już mocno rozchwiane. Najkorzystniejsze dla złotego projekty sugerują, że za 12 miesięcy w stosunku do euro wartość wyniesie 4,25 zł, te najbardziej negatywne natomiast mówią o wzroście kursu do 4,60 zł. Tak duże rozchwianie projekcji jeszcze przed 2020 rokiem byłoby bardzo nieprawdopodobne, niemal nie do pomyślenia. Ponadprzeciętna zmienność wywołana pandemią koronawirusa pokazała jednak, że na relatywnie stabilnym rynku walutowym nic nie jest jednak niemożliwe.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here