Naga MarketsKurs funta w górę po wyborach w Szkocji. GBP/USD wybija poziom 1,41 dol.Mieszanka słabości dolara amerykańskiego oraz wyniki szkockich wyborów spowodowały, że kurs funta drugi dzień z rzędu bardzo dynamicznie zyskuje. W efekcie, para walutowa GBP/USD pokonała poziom 1,41 dol. i jest notowana na najwyższych poziomach od 25 lutego br.

  • Indeks dolara traci w poniedziałek 0,1% i po piątkowej deprecjacji zbliża się do poziomu 90 pkt.
  • W tym momencie dolar jest najtańszy od końca lutego
  • Funt szterling w poniedziałek jest natomiast najmocniejszą walutą w gronie gospodarek G8

USD: Miększy raport NFP na razie tłumi ryzyko zacieśniania polityki

Kurs dolara amerykańskiego kontynuował handel na słabszych poziomach podczas europejskiego przedpołudnia po publikacji słabszego niż oczekiwano raportu non-farm payrolls w piątek. Spowodowało to, że indeks dolara oddał prawie wszystkie swoje zyski z początku roku, a indeks dolara spadł w pobliże poziomu 90 pkt.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Raport non-farm payrolls ujawnił, że gospodarka amerykańska dodała kolejne 266 tys. miejsc pracy w kwietniu po skorygowanym w dół i dodaniu 770 tys. miejsc pracy w marcu. W bardziej normalnych okolicznościach tempo wzrostu zatrudnienia byłoby uznane za solidne i wspierające dolara amerykańskiego. Jednak w tym przypadku okazało się, że bardziej wyśrubowane oczekiwania zostały zawiedzione w porównaniu z konsensusem przewidującym przyrost około 1 mln miejsc pracy – komentuje Lee Hardman z MUFG.

Sytuacja cenowa nadal wskazuje na to, że pod koniec I kwartału w dolarze amerykańskim i stopach procentowych pojawiło się wiele dobrych wiadomości, które obecnie są kwestionowane. W najbliższym czasie głównym skutkiem powinien być słabszy raport non-farm payrolls, który jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko kolejnej ostrej korekty w górę rentowności w USA.

Stłumione ryzyko taperingu będzie dalej zachęcać globalnych inwestorów do podejmowania większego ryzyka w oczekiwaniu, że warunki na rynkach finansowych pozostaną sprzyjające. Jest to pozytywna zmiana dla walut wysokodochodowych, towarowych i rynków wschodzących. MUFG rekomenduje krótką transakcję USD/RUB jako dodatek do istniejących pomysłów na krótką transakcję na dolarze amerykańskim w stosunku do dolara australijskiego i korony czeskiej.

Słabszy raport non-farm payrolls wspiera stanowisko Fed, aby być ostrożnym w sygnalizowaniu zmiany na bardziej restrykcyjną politykę monetarną. Dotychczas w tym roku wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wynosił średnio 451 tys. osób miesięcznie. Jeśli tempo to zostanie utrzymane, gospodarka amerykańska potrzebowałaby nieco ponad osiemnastu miesięcy, aby w pełni odwrócić proces utraty miejsc pracy w ramach programu COVID, przy czym zatrudnienie jest wciąż o 8,22 mln osób niższe niż przed pandemią.

– Mając to na uwadze, uczestnicy rynku ograniczyli oczekiwania na podwyżki stóp procentowych Fed już w przyszłym roku. Implikowana rentowność kontraktu terminowego na fundusz Fed na grudzień 2022 r. przedłużyła w piątek swój spadek do 0,19%, schodząc jeszcze bardziej poniżej szczytu z 2 kwietnia na poziomie 0,32%. Chociaż nigdy nie należy kłaść zbyt dużego nacisku na jeden raport NFP, to jednak będzie on tłumił nadzieje na znacznie silniejsze odbicie w najbliższym czasie, ze szkodą dla dolara amerykańskiego – dodaje Hardman.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow j | kurs usd online | pgnig akcje forum | cena akcji pgnig dzisiaj | bitcoin kurs 2020 |

invest

Kurs funta: Ryzyko związane z niepodległością jest zbyt odległe, aby mogło mieć trwały wpływ na GBP

Szeroko zakrojona słabość dolara amerykańskiego pomogła w nocy podnieść GBP/USD z powrotem powyżej poziomu 1,4000, a para powróciła w kierunku maksimum z końca lutego na poziomie 1,4237. Funt otrzymał również niewielki impuls w nocy po wiadomości, że w weekend SNP nie udało się zdobyć większości w wyborach parlamentarnych w Szkocji.

SNP będzie teraz musiało rządzić przy wsparciu drugiej pro-niepodległościowej partii Zielonych, która zdobyła 8 mandatów. Razem partie pro-niepodległościowe zdobyły komfortową większość. Więc chociaż SNP będzie trochę rozczarowana, że nie zdobyła większości samodzielnie, to będzie nadal naciskać na rząd brytyjski, aby w najbliższych latach przeprowadzić kolejne referendum niepodległościowe. Ostateczny udział głosów oddanych na partie niepodległościowe w obu głosowaniach wyniósł 49% w głosowaniu w okręgach wyborczych i 50,1% w głosowaniu na listy.

Wyniki te ponownie podkreślają, że opinia publiczna w ostatnich latach zaczęła opowiadać się za niepodległością. Sugerują one, że w przypadku drugiego referendum wynik byłby bardziej zbliżony do tego z pierwszego referendum we wrześniu 2014 r., kiedy to niepodległość została odrzucona stosunkiem głosów 55% do 45%.

Jak twierdzi MUFG, najbardziej prawdopodobnym rezultatem po wyborach jest przedłużająca się walka polityczna. SNP prawdopodobnie pozostanie niechętna przeprowadzeniu nielegalnego referendum bez zgody Westminsteru, podczas gdy odmowa rządu brytyjskiego może spowodować dalszy wzrost poparcia społecznego dla niepodległości. Prawdopodobieństwo przeprowadzenia drugiego referendum powinno wzrosnąć, ale nie ma jeszcze pewności, że się ono odbędzie, a potencjalny termin pozostaje niejasny.

– Prawdopodobnie jednak uchwalenie ustawy i przeprowadzenie referendum zajęłoby najmniej rok. Uczestnicy rynku będą dodatkowo zachęceni komentarzami liderki SNP Sturgeon, która powiedziała, że jej bezpośrednim celem będzie pandemia. Biorąc pod uwagę, że ryzyko niepodległości jest tak odległe w czasie, nie spodziewamy się, aby te wydarzenia w znaczący sposób zmieniły naszą prognozę dla funta, który w tym roku nadal będzie notowany na silniejszych poziomach, wspierany przez silne ożywienie cykliczne w Wielkiej Brytanii i znacznie zmniejszone ryzyko Brexitu – podsumowuje Hardman.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here