Naga MarketsKurs funta w górę najsilniej od 15 m-cy. Co dalej z notowaniami GBP/PLN?W październiku notowania brytyjskiego szterlinga rosły do polskiego złotego (GBP/PLN) o 2,6%, co było najsilniejszym jednomiesięcznym umocnieniem pary walutowej od sierpnia 2019 roku, czyli od 15 miesięcy. Na przestrzeni minionego miesiąca kurs funta zyskiwał ponad 12 groszy i rysował lokalne maksima na wysokości niemal 5,15 zł, czyli poziomów z maja bieżącego roku. Pierwsza część listopada przyniosła co prawda silną korektę spadkową i powrót poniżej poziomu 5 złotych, analitycy nadal nie wykluczają jednak powrotu wzrostów i zmienności, która towarzyszy brytyjskiej walucie w ostatnich miesiącach.

  • Para walutowa GBP/PLN była najsilniej rosnącą w październiku w stosunku do innych głównych par złotowych
  • Kurs funta zdaniem analityków pod koniec roku ma czekać rajd w górę, jednak 2021 będzie okresem stopniowej utraty wartości
  • 2020 powinien dla szterlinga skoczyć się w okolicach 5 zł, kolejny rok natomiast przy 4,70 zł

Kurs funta w górę przez cztery miesiące z rzędu

Wzrost pary walutowej GBP/PLN rozpędza się od okresu wakacyjnego, zamykając w październiku cztery miesiące nieprzerwanej aprecjacji. Ta początkowo była jednak dosyć nieśmiała, a kurs funta starał się testować głębsze minima sięgając nawet poniżej 4,80 zł. Dynamika wzrostów zaczęła przybierać na sile w drugiej połowie września, w którym ostatecznie para walutowa rosła o 1,4%, rozpędzając się ostatecznie w rekordowym październiku, który księgował zysk na poziomie 2,6%.

Data Miesięczna stopa zwrotu GBP/PLN
Sierpień 2019 2,9%
Wrzesień 2019 1,7%
Listopad 2019 0,4%
Grudzień 2019 -0,7%
Styczeń 2020 1,7%
Luty 2020 -1,6%
Marzec 2020 1,9%
Kwiecień 2020 2%
Maj 2020 -5,4%
Czerwiec 2020 -0,8%
Lipiec 2020 0,1%
Sierpień 2020 0,3%
Wrzesień 2020 1,4%
Październik 2020 2,6%

Kurs funta, zmiana miesięczna wartości do PLN. Źródło: Opracowanie własne

Dla GBP/PLN było to najsilniejsze jednomiesięczne umocnienie od kilkunastu miesięcy oraz bardzo mocne wejście w nowy kwartał. Chociaż pierwsze 10 sesji listopada przynosi mocniejszą korektę spadkową i powrót poniżej poziomu 5 złotych, to kurs funta będzie nadal narażony na sporą zmienność w związku z niepewnością wokół Brexitu i brakiem porozumienia pomiędzy Londynem oraz Brukselą.

Kurs funta od 2014 roku. Historyczne notowania GBP/PLN. Źródło: Tradingview.com
fpmarkets

Kus funta w górę nie tylko do złotego. Dolar oraz euro również musiały uznać wyższość GBP w październiku

Umocnienie funta szterlinga dotyczyło nie tylko pary walutowej z polskim złotym, ale również głównych walut rynku Forex. W październiku szterling zyskiwał między innymi 0,3% do dolara oraz 0,9% do euro. Co prawda nie są to wartości tak znaczne jak między innymi w przypadku opisywanej powyżej pary walutowej GBP/PLN, należy jednak pamiętać, że główne pary wykazują z zasady mniejszą zmienność niż pary z walutami wschodzącymi, do których tradycyjnie PLN cały czas się zalicza.

Ta jednomiesięczna zależność nie sprawdza się jednak na przestrzeni całego roku. Od stycznia 2020, kurs funta traci do euro niemal 7%, a do dolara amerykańskiego prawie 1%. Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że skorelowane do czerwca notowania GBP/USD oraz GBP/EUR zaczęły rozwarstwiać się w połowie roku, a szterling skorzystał na słabości dolara amerykańskiego, która wynika między innymi z bardzo luźnego podejścia do polityki monetarnej w USA.

Kurs funta w stosunku do dolara (niebieska linia) oraz euro (pomarańczowa linia). Źródło: Stooq.pl

Zobacz również: Kurs euro zakończy rok na poziomie 4,65 zł. Prognoza MUFG dla EUR/PLN

Rajd ulgi na GBP i powrót słabego funta w 2021 roku?

– Rynek w ograniczonym stopniu dyskontuje ryzyka płynące z braku postępów w negocjacjach handlowych brexitu, licząc na porozumienie „za 5 dwunasta”. Oczekujemy, że nowa umowa z UE będzie zatwierdzona co najwyżej w ogólnikach, co pozwoli na rajd ulgi funta przed końcem roku, choć jednocześnie oznacza problemy dla ożywienia w dłuższym terminie. Spodziewamy się powrotu słabości GBP w 2021 r. – prognozują analitycy TMS Brokers.

Ich zdaniem kurs funta zakończy rok w stosunku do polskiego złotego na wysokości poziomu 5,02 zł, następnie osuwając się w kolejnych kwartałach, spadając aż do 4,70 zł pod koniec 2021 r. Z kolei para walutowa GBP/USD powinna skończyć rok na poziomie 1,31 USD, a 2021 bliżej 1,28 USD. Dla pary walutowej EUR/GBP prognozy mówią o spadku euro na korzyść funta do 0,90 przed końcem roku, a następnie o skromnym odbiciu w kierunku 0,92 w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.

Należy jednocześnie zauważyć, że projekcje Domu Maklerskiego TMS Brokers na tle części rynkowych prognoz są mocno wyważone. Analitycy zagranicznych banków inwestycyjnych celują bowiem nawet w poziom 1,40 dla GBP/USD pod koniec roku (prognoza Danske Banku z początku października) lub w zaledwie 1,20 dla kursu funta (prognoza HSBC z połowy września). Projekcje te jednak również zachowują konsensus stopniowej deprecjacji wartości szterlinga w kolejnych kwartałach 2021 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here