Naga MarketsObawy o wzrost zachorowań na Covid-19 wpłynęły wczoraj na nastroje na rynku akcji. W ciągu tygodnia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowy rekord w liczbie potwierdzonych przypadków, co było wynikiem zniesienia przez rządy obowiązujących ograniczeń.

Wpływ obaw dot. wzrostu zachorowań na Covid-19 wpłynął na rybki akcji

Ważnym zadaniem jest teraz wypracowanie równowagi, aby możliwy był w jakimś zakresie powrót do normalnej działalności gospodarczej, ale bez powodowania dużego wzrostu wskaźnika infekcji. Negatywne ruchy, które miały miejsce wczoraj w Europie, nie były szczególnie duże, ale mogło to wynikać z faktu, że duża grupa inwestorów obchodziła święto.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki akcji w USA straciły na wartości, ale wahania były niewielkie z powodu niskiej zmienności. Kolejne stany w USA otwierają swoje gospodarki. Wiele z tych wzrostów, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni, wynikało z perspektywy powolnego powrotu do normalności, ale istnieją obawy, że pozytywne efekty wprowadzonych wcześniej obostrzeń mogą teraz zostać częściowo zaprzepaszczone.

Amazon utrzymywał szczyty na początku sesji giełdowej, ale pod koniec był na minusie. Richard Clarida z Fed powiedział, że może być konieczny dodatkowy bodziec pieniężny i fiskalny. Donald Trump stwierdził, że nie zamknie gospodarki, jeśli rozpocznie się druga fala zachorowań na koronawirusa, więc traderzy będą uważnie monitorować sytuację zdrowotną w USA.

Hang Seng notował spadki, ponieważ ogłoszono, że Chiny planują wprowadzić ustawę o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Taki ruch wzmocniłby kontrolę Pekinu nad terytorium, co prawdopodobnie wywołałoby protesty. W ubiegłym roku protesty na rzecz demokracji były w Hongkongu powszechne, a niektóre z nich spowodowały poważne zakłócenia, dlatego inwestorzy obawiają się, że sytuacja ponownie się zaostrzy.

Prezydent Trump prawdopodobnie pochyli się nad tą sprawą, jeśli chińskie władze zajmą twarde stanowisko w stosunku do Hongkongu. Ze względu na niepewność spowodowaną przez Covid-19 chiński rząd nie ogłosił celu dla wzrostu na 2020 r. – co również ciążyło na giełdach na Dalekim Wschodzie. W ostatnim czasie napięcia między USA i Chinami wzrosły, ale dziś Chiny zobowiązały się do wdrożenia umowy handlowej z USA.

Wiele opublikowanych wczoraj raportów makro wykazało lepszy obraz sytuacji gospodarczej w Europie i USA. Francja, Niemcy i Wielka Brytania opublikowały swoje raporty PMI dla produkcji i usług za maj, a wszystkie dane pokazały, że poziom aktywności jest nadal jeszcze na etapie skurczu, jednak odczyty nie są tak złe, jak w poprzednim miesiącu. Odczyt produkcji z Niemiec wyniósł 36,8, co stanowi niewielką poprawę w stosunku do raportu 34,2 opublikowanego w kwietniu.

Raport z Francji wyniósł 29,4, w porównaniu z fatalnym odczytem 10,2 zarejestrowanym w kwietniu. Odczyty z Wielkiej Brytanii odnotowały podobne zmiany w tym miesiącu. Dane były zachęcające i pokazały, że aktywność gospodarcza zmierza we właściwym kierunku, mimo że poziomy PMI są nadal bardzo słabe.

Podobnie było w przypadku odczytów PMI dla przemysłu i usług w USA. Ostatni raport dotyczący liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniósł 2,43 miliona, co zwiększyło łączny odczyt do ponad 38 milionów od początku pandemii. Wcześniejsze dane zostały skorygowane do 2,68 miliona, więc przynajmniej wczorajsza aktualizacja była lepsza. Wskaźnik liczby bezrobotnych spadał w ciągu ostatnich siedmiu tygodni z rzędu. Philly fed manufacturing index wyniósł -43,1, co jest bardzo złym odczytem, ale kwietniowy raport był jeszcze gorszy, ponieważ wynosił -56,6. Elementy składowe raportu majowego – zapłacone ceny, zatrudnienie i nowe zamówienia – wykazały poprawę w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Komponent cen zapłaconych zmienił się z -9,3 do 3,2 – odbicie było prawdopodobnie przyczyną odbicia na rynku ropy. Ropa naftowa osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od początku kwietnia dla kontraktów WTI i Brent na lipiec. Przyczyniły się do tego spadające giełdy w USA, cięcia produkcji i wzrost popytu. W ciągu tygodnia publikacje pokazały, że zapasy w USA spadły, co złagodziło obawy o możliwości magazynowe. Popyt na ropę w Chinach powrócił do poziomu sprzed kryzysu.

Metale straciły wczoraj na wartości po środowej sesji zwyżkowej. Mocniejszy dolar amerykański wywierał presję na złoto. Metal osiągnął najwyższy poziom od ponad siedmiu lat na początku tygodnia. Miedź notowała korektę z ostatniego dwumiesięcznego maksimum. Powolne ponowne otwarcie gospodarek spowodowało wzrost popytu na metale przemysłowe, w tym także platynę i pallad.

Kanadyjski raport sprzedaży detalicznej zostanie ogłoszony o godzinie 14:30, a konsensus wynosi -10%, co byłoby ogromnym spadkiem z 0,3% zarejestrowanym w lutym. Aktualizacja wykluczająca sprzedaż automatyczną ma wynieść -5% i byłaby to poprawa w stosunku do odczytu -15,6% zarejestrowanego w poprzedniej publikacji.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

 

Kurs funta w górę, euro ma szansę wyhamować

EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.

GBPUSD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2281, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2654 może stanowić opór.

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8689, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opór. Przełamanie poniżej 0,8689 może otworzyć drogę na test 0,8600.

USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,27 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here