Naga MarketsKurs funta w górę do 1,34. GBP/USD rośnie za sprawą BrexituTydzień zdaje się rozpoczynać od utworzenia luk na otwarciu notowań, które powstały po tym, jak strona brytyjska i unijna zdecydowały się przedłużyć rozmowy na temat umowy dotyczącej brexitu. Funt zdecydowanie zyskał na wartości dziś o poranku względem piątkowego zamknięcia.

  • Według danych Bloomberga kurs pary walutowej GBP/USD zdaje się rosnąć aż o 1,4 proc., do poziomu 1,3408, co może stanowić największy dzienny wzrost od 21 października br.
  • Umocnienie GBP miało się zwiększyć, gdy główny negocjator Unii Europejskiej Michel Barnier powiedział, że widzi drogę do porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej dotyczącej brexitu.

Kurs funta wyraźnie w górę

Według danych z rynku opcji walutowych wynika, że tygodniowa zmienność pary GBP/USD może wynieść aż 500 pipsów, z czego sama luka na otwarciu wyniosła ponad 100 pipsów. Według banku JPMorgan, jeśli do porozumienia nie dojdzie, to funt może stracić na wartości ok. 5-6 proc. Mogłoby to wtedy oznaczać spadek kursu GBP/USD do 1,2500. Morgan Stanley wskazuje z kolei na wzrost do 1,3600, jeśli jednak porozumienie zostałoby uzyskane do końca 2020 r. Wydaje się zatem, że zmienność na parach z GBP może pozostawać podwyższona w drugiej połowie grudnia i rynek ten staje się jednym z ciekawszych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa: siódmy tydzień podwyżek z rzędu

Ciekawie prezentują się także ceny ropy naftowej. Baryłka WTI w poniedziałek zdaje się zwyżkować, co oznacza rozpoczęcie siódmego tygodnia wzrostów z rzędu, do najwyższego poziomu od początku marca – powyżej 47 USD. Inwestorzy wciąż zdają się mieć nadzieję na to, że masowe szczepienia zwiększą popyt na paliwa w dalszej części 2021 r. Nawet lockdown wprowadzony w Niemczech nie jest w stanie zburzyć optymizmu i apetytu na ryzyko.

W porcie Dżudda w Arabii Saudyjskiej doszło w niedzielę do eksplozji tankowca. Miało to miejsce trzy tygodnie po zniszczeniu innego tankowca w tym regionie. OPEC+ ponownie spotka się już 4 stycznia, aby przeanalizować ostatnie zachowanie producentów oraz popytu. Zagrożeniem dla wzrostu podaży może być zniesienie sankcji przez Stany Zjednoczone na Iran, co mogłoby zwiększyć produkcję o 4,5 mln baryłek ropy oraz zwiększyć eksport o 2,3 mln baryłek. Od nowego roku OPEC+ ma produkować o 500 tys. baryłek ropy dziennie więcej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here