Dolar amerykański utrzymał się w środę blisko najwyższego od dwóch dekad poziomu po tym, jak inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła mniej niż oczekiwały rynki. Inwestorzy uważają więc, że Rezerwa Federalna (Fed) będzie musiała pozostać na agresywnej ścieżce zacieśniania polityki pieniężnej. W czwartek kurs USD rośnie skromnie szóstą sesję z rzędu, wieloletnie maksima nie zostały jednak pogłębione.
- W drugiej połowie tygodnia dolar jest nadal najlepiej radzą sobie walutą w gronie G8
- Obecnie jego sile przeciwstawia się jedynie japoński jen, para walutowa USD/JPY pozostaje jednak nadal blisko wieloletnich szczytów
- Poranne dane o PKB znacznie osłabiły kurs funta szterlinga
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Kurs dolara znowu ociera się o 20-letnie maksima
Indeks dolara, który mierzy wartość zielonego w stosunku do sześciu konkurentów na rynku walutowym, rośnie o 0,1% do 104,18 w czwartek, pozostając bardzo blisko najwyższych poziomów od grudnia 2002 roku.
Indeks cen konsumpcyjnych w USA wzrósł w kwietniu o 8,3% w ujęciu rocznym, co oznacza spadek z poziomu 8,5% w marcu, ale przewyższa szacunki ekonomistów, którzy spodziewali się, że inflacja spowolni do 8,1%. Więcej na temat odczytu inflacyjnego z środy, w tym miejscu.

Dane sugerują, że inflacja mogła osiągnąć swój szczyt, ale jest mało prawdopodobne, aby szybko się ochłodziła i wykoleiła obecne plany polityki monetarnej Fed. Według CME FedWatch Tool, rynek w pełni wycenia co najmniej półprocentową podwyżkę stóp procentowych przy każdym z dwóch najbliższych posiedzeń Fed, 15 czerwca i 27 lipca.
– Silniejszy niż oczekiwano odczyt inflacji w USA zwiększył obawy o potrzebę przyspieszenia ścieżki zacieśniania polityki przez Fed – napisał Rodrigo Catril, starszy strateg walutowy w National Australia Bank, w nocie do klienta.
Majowe dane o CPI pojawiają się na pięć dni przed czerwcowym posiedzeniem Fedu, a kolejny “szok” sprawiłby, że podwyżka stóp o 75 punktów bazowych byłaby wtedy “bardzo prawdopodobna” – dodał.

Na Forex możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading. 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Euro traci do dolara, kurs japońskiego jena rośnie jako jedyny
Notowania euro tracą 0,14% do dolara i spadają poniżej 1,05: psychologicznego poziomu wsparcia, z którym para walutowa EUR/USD walczy od końca maja. Wspólna waluta zyskiwała chwilowo na wartości po tym, jak Europejski Bank Centralny (EBC) w nocy wzmocnił oczekiwania, że w lipcu podniesie swoją stopę procentową po raz pierwszy od ponad dekady. Europejski poranek przyniósł jednak ponowne odwrócenie trendu na rzecz dolara.
Jen natomiast nadal zyskuje wsparcie dzięki spadkowi rentowności długoterminowych obligacji skarbowych ze szczytu powyżej 3,2% na początku tygodnia. Japońska waluta wzrosła o około 0,1% do poziomu 129,62 za dolara, oddalając się od 131,35 osiągniętego w poniedziałek (najwyższy od 20 lat), podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do prawie dwutygodniowego minimum 2,862%.
Czwartkowe kursy walut, sytuacja na szerokim rynku
Funt brytyjski traci na wartości i w czwartek spada poniżej progu 1,22 po raz pierwszy od dwóch lat. Najsilniejszą deprecjację widać natomiast na wykresach walut Antypodów. AUD oraz NZD tracą około 0,8% przesuwając się w walutowym tandemie.
Na deprecjację kursu funta wpływ miały między innymi poranne dane z brytyjskiej gospodarki, gdzie najważniejszą częścią publikacji były prognozy dotyczące PKB. Kolejna rewizja projekcji dla pierwszego kwartału pokazała spadek wskaźnika w ujęciu z kwartalnym do poziomu 0,8% (prognoza 1%, odczyt poprzedni 1,3%). PKB w ujęciu rocznym plasowało się na poziomie 8,7% i przebijało dane z poprzedniego kwartału, jednak również nie pokryło się z oczekiwaniami analityków (9,0%).

Na tym tle słabo wypadają również waluty gospodarek rozwijających się, w tym polski złoty. Para walutowa USD/PLN rośnie o 0,4% i za dolara w tym momencie płaci się 4,46 zł.
Autor poleca również:
- PlayWay rekomenduje wypłatę 19,22 zł na akcję dywidendy za 2021 r.
- Czwartkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 12 maja 2022 roku
- Strategia PSV: DAX tym razem zalicza R2. Kolejne zakresy docelowe odhaczone