Naga MarketsKurs funta w dół: Brexit osiaga najtrudniejszy etap negocjacjiW środę kurs funta ponownie traci, co spowodowane jest brakiem nowych pozytywnych informacji na temat negocjacji o umowie handlowej po Brexicie. Nastrojów nie poprawia również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który stwierdził, że rozmowy z Wielką Brytanią weszły w najtrudniejszą fazę.

  • Michel nie jest pewien osiągnięcia porozumienia.
  • Wielka Brytania nie ustępuje w sprawie kontroli nad subsydiami.
  • Wedłu ING, wartość funta pozostanie w podobnym przedziale.

Impas trwa

Niepewność wokół negocjacji pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem narastała od wielu tygodni. Jej kulminacja miała miejsce 15 października, kiedy rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej, a umowa nadal nie była uzgodniona. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zadecydował wtedy o wstrzymaniu rozmów dopóki UE nie pokaże swojej woli do szukania kompromisu.

Zobacz również: Jeff Bezos, szef Amazon, może chcieć przejąć stację CNN. W USA wrze

Johnson nie musiał długo czekać na odpowiedź ze strony europejskich decydentów, którzy za pośrednictwem głównego negocjatora UE podkreślili znaczenie brytyjskiej suwerenności, a także zadeklarowali chęć czynienia pewnych ustępstw.

Wszyscy wiemy, że we wszystkich negocjacjach najtrudniejsze są końcowe i ostateczne decyzje. Czy dojdziemy do porozumienia? Nie wiem. To będzie zależało od tego, co będzie na stole. – powiedział Michel.

Kurs funta czeka na wyniki rozmów

Według The Telegraph, politycy wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dostępu do brytyjskich łowisk. Dla Wielkiej Brytanii jest to jeden z punktów, z których nie może się ona wycofać. Impas wzmacnia również konflikt o kontrolę nad subsydiami dla firm, a również sposób nadzoru nad przestrzeganiem umowy.

Zdaniem analityków ING, wartość funta nie doświadczy dużych zmian aż do końca negocjacji.

EUR/GBP nadal pozostaje w ściśle określonym przedziale, przy czym kolejny ruch w obu kierunkach (i przełamanie tego przedziału) będzie wynikał z ostatecznego wyniku negocjacji, co najprawdopodobniej nie nastąpi do połowy listopada. – piszą.

W środę funt traci w stosunku do dolara 0,44% i zbliża się do 1,29, a kurs EUR/GBP pozostaje stabilny w okolicy 0,9045.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here