Naga Markets



Kurs funta vs Brexit: Mikołaj nie przyniósł traderom prezentu pomimo umowyW Wigilię Bożego Narodzenia UE i Wielka Brytania zawarły umowę w sprawie stałego porozumienia o wolnym handlu. Chociaż wydawać by się mogło, że traderzy nie mogli liczyć na lepszy prezent od Św. Mikołaja, to kurs funta nie reagował wyraźniejszym umocnieniem, utrzymując się na wysokości obecnych 2,5-letnich maksimów (napędzanych głównie przez słabość dolara).

  • Analitycy Danske Bank zgodnie z tym co komunikowali przez cały rok nie spodziewają się, żeby w skali następnych kilkunastu miesięcy pozycja funta uległa wyraźniejszej zmianie.
  • Szczególnie, że Brexit nawet z porozumieniem handlowym nadal jest niekorzystny gospodarczo w krótkim terminie dla Wielkiej Brytanii.
  • Kurs funta ma według ich prognoz rosnąć do 1,42 USD, a następnie wracać do 1,35 USD w 2021 roku

UK po 15 latach nadal będzie odczuwać skutki Brexitu

Zgodnie z oczekiwaniami, umowa obejmuje głównie handel towarami i tylko w niewielkim stopniu handel usługami (tzn. brytyjskie firmy świadczące usługi finansowe tracą prawo paszportowe do sprzedaży usług na rynku UE).

Te artykuły również Cię zainteresują


Ethereum (ETH) najdroższe w historii



Obie strony nie były w stanie osiągnąć kompromisu przed upływem terminu (co naszym zdaniem jest naturalne w negocjacjach politycznych, ale porozumienie przyszło później, niż początkowo sądziliśmy). Parlament UE musi również ratyfikować porozumienie na początku przyszłego roku, prawdopodobnie w lutym – komentowali analitycy Danske.

Porozumienie oznacza również, że UE i Wielka Brytania unikają scenariusza kryzysowego, ale od 1 stycznia nadal będą miały miejsce znaczące zmiany w stosunkach handlowych, co może spowodować pewne zakłócenia w bardzo bliskiej perspektywie na granicach. Przedsiębiorstwa muszą być gotowe na nowe kontrole i formalności celne, bariery regulacyjne, a także wymogi w zakresie zdrowia zwierząt i roślin dotyczące produktów żywnościowych.

Komisja Europejska dokonała przeglądu tego, co się zmieni. W sprawozdaniu rządu brytyjskiego stwierdza się, że prosta umowa o wolnym handlu oznacza, że w ciągu 15 lat gospodarka (mierzona PKB) będzie o prawie 5 proc. niższa niż gdyby Wielka Brytania pozostała w UE. Porozumienie nie obejmuje polityki zagranicznej, bezpieczeństwa zewnętrznego i współpracy w dziedzinie obrony – komentowali analitycy Danske.

UK z lepszymi perspektywami gospodarczymi w 2021 r. niż zakładano

Połączenie umowy z wprowadzeniem szczepionek oznacza, że perspektywy makro dla Wielkiej Brytanii na 2021 r. są znacznie lepsze niż do tej pory sądzono. Umowa oznacza, że niepewność przedsiębiorstw zniknie, co oznacza większe inwestycje po tym, jak przez jakiś czas przed kryzysem COVID-19 pozostawały one w stagnacji.

Brexit był uważany za dwie z trzech głównych źródeł niepewności w ciągu ostatnich kilku lat. Szczepienia oznaczają, że Zjednoczone Królestwo prawdopodobnie powróci (przynajmniej w pewnym stopniu) do normy w okresie letnim, co oznacza znaczne odbicie konsumpcji. Analitycy Danske Banku twierdzą, że nie byliby zaskoczeni, gdyby w przyszłym roku gospodarka Wielkiej Brytanii przewyższała strefę euro.

– Trzymamy się naszego poglądu, że Bank Anglii utrzyma w najbliższej przyszłości stopę procentową na poziomie +0,1% i nie obetnie jej wprowadzając ujemne poziomy – pisano dalej.

Chociaż umowa oznacza, że Brexit jest w większości tematem zakończonym, to w nadchodzących latach nadal będzie obowiązywał przynajmniej w pewnej części. Towarzyszące temu wspólne deklaracje sugerują, że UE i Wielka Brytania będą kontynuować dyskusję na temat regulacji finansowych z ambicją osiągnięcia porozumienia przed końcem marca 2021 r.,

Obie strony muszą osiągnąć stałe porozumienie w sprawie przekazywania danych i Gibraltaru (w dyskusjach z Hiszpanią). Nie wiadomo również, jak (lub czy w ogóle) Zjednoczone Królestwo wykorzysta swoją suwerenność do zmiany ram gospodarczych.

Kurs funta jednak bez prezentu od Mikołaja?

Podpisanie porozumienia w Wigilię przez UK i UE chwilowo wypchnęło notowania funta do poziomu 1,3619 USD (tegoroczne maksima plasują się powyżej 1,362), jednak ponad połowa jeszcze tej samej sesji została skorygowana. Analitycy wielu instytucji zakładali, że porozumienie w sprawie Brexitu będzie mogło pchnąć parę walutową GBP/USD nawet w okolice 1,40, jak na razie tak jednak się nie stało.

W miejscu tym można postawić sobie pytanie, czy powodem jest dynamiczne umocnienie GBP w oczekiwaniu na podpisanie porozumienia (rynek wyceniał oczekiwania nie fakty), czy też zakładany optymizm był zbyt wysoki.

Danske Bank w swojej prognozie dla pary walutowej GBP/USD datowanej na 22 grudnia zaznaczał, że pod koniec I kw. 2021 r. kurs funta wzrośnie do 1,42 USD, następnie ma się jednak osuwać i zakończyć rok przy 1,35. Głównym motorem napędowym wzrostów będzie jednak nie siła funta, a dalsza deprecjacja dolara amerykańska spowodowana działaniami proinflacyjnymi tamtejszego rządu i banku centralnego.

Z kolei w przypadku EUR/GBP Danske spodziewa się dużej stabilności i utrzymania poziomu 0,86 przez cały przyszły rok.

GBP/USD (pomarańczowa linia) i EUR/GBP (granatowa linia), stopy zwrotu. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here