Naga MarketsKurs funta umacniał się do euro w Sylwestra, a teraz traci. Co dalej z GBP?Notowania funta w relacji do euro zyskały przed Nowym Rokiem, co wiązało się z nadzieją na rychłe zatwierdzenie w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. Ponadto, brytyjski rynek nieruchomości wykazuje oznaki odporności, nawet w obliczu zaostrzonych restrykcji, co zachęciło inwestorów do faworyzowania funta.

  • Funt może być podatny na zakłócenia w handlu po zakończeniu okresu przejściowego
  • MUFG spodziewa się osłabienia GBP w I kw. 2021 w porównaniu z IV kw. 2020 r.
  • Euro może rosnąć po publikacji PMI w tym tygodniu

Zakłócenia w handlu mogą wywrzeć presję na funta

Jednakże, w nadchodzącym tygodniu euro może się spodziewać nowych wzrostów, po opublikowaniu finalnych odczytów wskaźników PMI dla przemysłu i usług w strefie euro za grudzień 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli główne dane o produkcji wskażą na kolejny solidny miesiąc ekspansji dla sektora, wsparcie dla kursu euro może wzrosnąć. Dopóki sektor wytwórczy nadal silnie się rozwija w czwartym kwartale, ograniczy to szanse na głębszy spadek produktu krajowego brutto. Mimo to, tak długo, jak sektor usługowy się kurczy, potencjał jakiegokolwiek większego rajdu euro wydaje się ograniczony.

Do tego dochodzi presja inflacyjna. Jeśli nie wykaże oznak ponownego ożywienie w całej unii walutowej, mogą rosnąć argumenty za bardziej zdecydowanymi działaniami Europejskiego Banku Centralnego (EBC), a co za tym idzie – osłabieniem euro.

Szczególną presję na kurs funta mogą wywrzeć zakłócenia w handlu występujące po zakończeniu okresu przejściowego. Wydaje się, że wiele firm pozostaje nieprzygotowane do działania w nowej rzeczywistości.

Strategowie banku MUFG prognozują od pewnego czasu osłabienie funta w I kw. 2021 r. w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku.

Z kolei analitycy ING doszli do wniosku, że słaby wzrost funta do euro (GBP/EUR) po osiągnięciu porozumienia to przede wszystkim zasługa ograniczonej premii za ryzyko, która była już w cenach. Nie bez znaczenia były także szkody jakie Brexit wyrządził gospodarce Wielkiej Brytanii.

Notowania funta do euro (GBP/EUR) w konsolidacji

Funt szterling w relacji do euro pozostaje w szerokim zakresie. Górna banda rozciąga się od obszaru przy 1,1250 do okolic 1,0850. Dopiero wybicie jednego z tych ograniczeń wskazywałoby na potencjał ruchu kierunkowego

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

kurs funta do euro GBP/EUR

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here